Összesen öt maláriás megbetegedés történt Texas és Florida államokban Amerikában, a szakemberek szerint azonban alacsony a kockázata annak, hogy továbbterjedjen a fertőzés.
Két amerikai államban, Texasban és Floridában is felütötte a fejét a malária, öt beteg van a két államban jelenleg – egészségügyi tisztviselők szerint húsz év után először jelent meg a betegség az Amerikai Egyesült Államokban.
A további esetek felderítése már zajlik, ugyanakkor a betegség elkapásának kockázata a szakértők szerint alacsony – írja a BBC.
A malária egy fertőzött szúnyog csípésével kapható el, az emberek nem tudják egymásnak átadni azt közvetlenül – ugyanakkor, egy fertőzött embertől el tudják kapni a betegséget a szúnyogok, majd egy másik személy megcsípésével továbbadhatják.
Malária elleni vakcinát kezdett tesztelni embereken a BioNTech
A vizsgálatok hatvan önkéntes bevonásával kezdődtek meg az Egyesült Államokban.
A betegség kockázata nagyobb azokon a helyeken, ahol a szúnyogok az éghajlat miatt az év nagyrészében túlélnek, jelentősebb fagyok hiányában, vagy ott, ahol olyan turisták vannak, akik maláriával fertőzött (endémiás) területről érkeznek.
A betegség tünetei közé tartozik a hőemelkedés, izzadás, hidegrázás. Fontos a gyors gyógyszeres kezelés, hogy mihamarabb el lehessen pusztítani a betegséget kiváltó parazitát. A megelőzés a klasszikus módszerekkel történhet, ugyanis azt kell elérni, hogy ne csíphessen meg a szúnyog: tehát valamilyen rovarirtó/riasztó szerrel, valamint a szabadon lévő testrészek eltakarásával – bár utóbbi nyáron nem igazán opció.
Génmódosított, sterilizált szúnyogokkal veszik fel a harcot a malária ellen
Ötezer hím szúnyogot eresztettek ki a nyugat-afrikai ország nyugati részén fekvő Souroukoudinga faluban, azt remélik, hogy így gyéríthetik őket.
Mint arról beszámoltunk, nemrég a Magyar Tudományos Akadémia adott ki egy figyelmeztetést, hogy a klímaváltozás következményeként a Kárpát-medencébe is visszatérhet a malária, sok más egyéb probléma mellett.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.