A Duna és a Lajta mentén gyérítik a szúnyogokat az árvíz után
Főként a lakott települések közelében zajlik a héten szúnyoggyérítés.
Főként a lakott települések közelében zajlik a héten szúnyoggyérítés.
Bár hűvösebb idők jönnek, még van esély arra, hogy az árvíz levonulta után megint több legyen a szúnyog. A gyérítésük ugyanakkor sok kérdést felvet. Például azt, hogy miért nem tudunk leszakadni a kémiai módszerről, ami ártalmatlan rovarokra is veszélyes, miközben a csípőszúnyogok ellenállókká válnak rá. Rovarásszal eredtünk a vérszívók nyomába.
Július végén jelentették az első esetet, azóta az ország több pontján is találtak betegeket. A következő hetekben tovább nőhet a fertőzöttek száma a meleg idő miatt.
Semmilyen mérgező anyag nincs abban az új szúnyogriasztó-módszerben, mellyel most kísérleteznek a kutatók. Ráadásul akár 11 napon át is hatékony védelmet nyújthat a vérszívókkal szemben.
Budapestről és Hajdú-Bihar megyéből jelentettek megbetegedéseket a kórházak.
Egymással nem „passzoló” szúnyogfajok keresztezése olyan leszármazottakat eredményezhet, melyek nem képesek szaporodni többé. Ez segíthet olyan módszerek kidolgozásában, melyekkel visszaszoríthatók lehetnek a betegségeket is terjesztő vérszívók.
Előbb a szúnyogok, később az irtáshoz használt szer szaga miatt nem tudták elhagyni szobáikat a német játékosok.
Évente 350–500 millió ember fertőződik meg a szúnyogok által terjesztett maláriával. A tudósok most a legmodernebb mesterséges intelligenciát is bevetik, hogy megfelelően monitorozzák és gyérítsék a vérszívókat.
Egyelőre nem az invazív, hanem az őshonos szúnyogfajokban mutatták csak ki a nyugat-nílusi lázat, de a jövőben több kórokozót is terjeszthetnek a betolakodó fajok. A képlet azonban nem ilyen egyszerű, és szerencsére akad egy-két jó hír is.
Hosszabb lett a szúnyogszezon Magyarországon a korábbi évekhez képest, emiatt számítani lehet új betegségek megjelenésére – hívja fel a figyelmet a Pécsi Tudományegyetem (PTE).
Több brazil városban szükségállapot van érvényben a fertőzés terjedése miatt.
Olykor egészen meglepő, milyen hétköznapi dolgokkal lehet nagy dolgokat elérni – most például kiderült a folyékony szappanról, hogy a rovarölő szerekhez adva jelentős mértékben növelheti azok hatékonyságát, ezt pedig a malária elleni küzdelemben is alkalmazni lehet majd.