Itthon hvg.hu 2024. augusztus. 05. 17:35

Idén is megjelent a nyugat-nílusi láz Magyarországon

Budapestről és Hajdú-Bihar megyéből jelentettek megbetegedéseket a kórházak.

Idén először diagnosztizáltak nyugat-nílusi láz megbetegedéseket Magyarországon – derült ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) járványügyi tájékoztatójából.

Az eseteket két hete találták, egy 59 éves hajdú-bihari nő és egy 51 éves budapesti férfi lett beteg. Mivel egyikük sem járt külföldön, a fertőzést Magyarországon kapták el.

A kezelésüket végző kórházak a klinikai tünetek (tudatzavar, láz, fejfájás, aluszékonyság) alapján jelentették az eseteket és kezdeményezték az NNGYK laboratóriumában a diagnosztikus vizsgálatokat, amely mindkét betegnél a nyugat-nílusi vírust igazolták.

A betegség nem ismeretlen Magyarországon, tavaly például Somogy megyéből jelentettek eseteket, korábban halálos áldozatokat is szedett.

Halálos áldozatot is szedett idén Magyarországon a nyugat-nílusi láz, de nem verik nagydobra

Idén augusztus közepéig 39 magyar betegedett meg nyugat-nílusi lázban, és információink szerint már több haláleset is történt a kórral összefüggésben. A statisztikákból ez nem derül ki.

A nyugat-nílusi láz egy szúnyogcsípés útján terjedő vírusos betegség, amelyet Culex moszkitók (szúnyogok) hordoznak madarakról emberre. A maláriát terjesztő szúnyogokkal ellentétben ezek a szúnyogok nappal is aktívak.

A betegség 80-85 százalékban tünetmentesen zajlik le. A tünetek a kezdetekben hasonlítanak más vírusokhoz, hányinger, láz, fényérzékenység, izomfájdalom, kötőhártya gyulladás és arcpirulás jelentkezhet, valamint testszerte nyirokcsomó-duzzanatok és bőrkiütések jelennek meg a törzsön és a végtagokon.

Ez az állapot körülbelül 6 napig tart, amit gyors javulás követ. Idős emberekben a betegség második szakaszában agyhártya-agyvelőgyulladás alakulhat ki, és náluk gyakoribbak a halálos kimenetelű szövődmények.

A nyugat-nílusi láznak jelenleg csak tüneti kezelése létezik és nincs ellene védőoltás. Rovarirtóval tudunk ellene védekezni.

(Címlapképünk illusztráció.)

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.