Tech HVG 2024. július. 24. 11:03

Hím szúnyogok nőstény jegyekkel? Különös módszer segíthet a veszélyes vérszívók visszaszorításában

Egymással nem „passzoló” szúnyogfajok keresztezése olyan leszármazottakat eredményezhet, melyek nem képesek szaporodni többé. Ez segíthet olyan módszerek kidolgozásában, melyekkel visszaszoríthatók lehetnek a betegségeket is terjesztő vérszívók.

Újfajta genetikai módszert találtak a kutatók, ami segíthet a szúnyogpopulációk megfékezésében – írja az Interesting Engineering. A megközelítés a rovarirtó szerek alternatívája lehet.

Az emberiség régóta keresi a megoldást a szúnyogproblémára, a rovarokkal ugyanis csak a kisebb – de nem elhanyagolható – probléma, hogy kellemetlen a csípésük. A nagyobb, hogy veszélyes, esetenként halálos kórokozókat is terjesztenek a csípéseikkel.

Az amerikai Virginia Tech kutatóegyetem szakemberei az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti) és testvérfaja, az Aedes mascarensis esetében vizsgálta a fajok genetikai „inkompatibilitását”, azaz összeférhetetlenségét.

A két faj hibrid utódait ezután ismét keresztezték valamelyik szülővel, az utódok nagyjából 10 százaléka olyan jegyeket mutatott, hogy többé nem tudott szaporodni. Az így nyert megállapítások pedig felhasználhatók a szúnyoggyérítési stratégiákban – derül ki a Communications Biology folyóiratban publikált tanulmányból.

A kutatók kiemelik: a hibridek leszármazottjai, bár genetikai értelemben hímek voltak, de emellett nőstény géneket is hordoztak, így vegyes fizikai tulajdonságokkal rendelkeztek. Ezen genetikai faktorok megértésével a tudósok olyan stratégiákat szeretnének kidolgozni, melyek célja, hogy kizárólag hímekből álló szúnyogpopulációk jöjjenek létre. Ezek segíthetnek a szúnyogok számának szabályozásában a nőstények kiszorítása révén.

Reális-e most egy járvány kirobbanása? Tigrisszúnyogok és veszélyes kórokozók keringenek

Egyelőre nem az invazív, hanem az őshonos szúnyogfajokban mutatták csak ki a nyugat-nílusi lázat, de a jövőben több kórokozót is terjeszthetnek a betolakodó fajok. A képlet azonban nem ilyen egyszerű, és szerencsére akad egy-két jó hír is.

Emellett ez a kutatás közelebb viheti a tudományt azon gének azonosításához is, amelyek befolyásolják a nőstény szúnyogok viselkedését – így további új módszerek állhatnak majd rendelkezésre a szúnyogok visszaszorítására.

Ugyan a hagyományos rovarölő szerek némileg hatékonyak a szúnyogok ellen, de egyre kevésbé, és ökológiailag sem fenntarthatóak. Az új, genetikai felfedezés azonban ígéretes, így hatékony módszere lehet a szúnyogpopulációk kezelésének, így az általuk terjesztett betegségek visszaszorításának is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Kovács Gábor 2025. március. 31. 16:30

Trump közvetlenül megfenyegette Magyarországot az orosz olaj miatt

Az amerikai elnök zavaros fenyegetése alapján az USA az orosz olaj vevőin keresztül büntetné Moszkvát. Magyarország az orosz olaj egyik vevője, nem mellesleg pedig az Egyesült Államok fontos, több mint 9 milliárd eurós exportpiac Magyarországnak. Így az esetleges vámok és büntetőintézkedések hatalmas pofont jelentenének.