A NASA egy, a ChatGPT-hez hasonlóan működő rendszert fejleszt, hogy az segítsen majd az űrhajósoknak.
Nemcsak a Földön, az űrben is hatékonyan lehetne használni a mesterséges intelligenciát, vélik az amerikai űrhivatalnál. A The Guardian arról ír, a szervezet egy olyan rendszert fejleszt, amellyel a ChatGPT-hez hasonlóan lehet kommunikálni.
Larissa Suzuki, a NASA kutatója szerint a cél az, hogy manővereket lehessen végrehajtani vagy épp kísérleteket lehessen elvégezni úgy, hogy erre a természetes nyelv segítségével adnak utasítást az asztronauták. „Ennek eredményeként a mesterséges intelligencia visszajelezhet az űrhajósoknak a különböző manőverek elvégzéséről, valamint arról, hogy milyen felfedezést tettek” – magyarázza a tudós.
A NASA a tervek szerint a Lunar Gateway űrállomásra telepíti majd a rendszert, amely segíti az Artemis-küldetést. Az űrhajósok erről az űrállomásról indulnának útnak a Hold felé, és ide térnének vissza onnan. A természetes nyelven működő rendszer lehetővé tenné, hogy bonyolult kézikönyvek nélkül lehessen működtetni az állomást.
Szűkös, ablaktalan hely lesz a NASA Hold körüli űrállomása, négyen osztoznak majd rajta
A Lunar Gateway a tervek szerint 90 napon át lesz majd négy űrhajós szállása, akik onnan indulnak majd el a Hold felé. A jelek szerint azonban a szállásuk finoman szólva sem nevezhető összkomfortosnak.
Suzuki szerint az első felhasználási módja az űrben az lenne a mesterséges intelligenciának, hogy kijavítson egy szoftverhibát vagy egy adatátviteli problémát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.