Azt hihetnénk, hogy ha egy vállalatnak van valamilyen különleges fejlesztése, akkor azt szeretné, ha azt az alkalmazottai minél többet használnák. Úgy tűnik, a mesterséges intelligencia kivétel: mindenesetre a Google komoly figyelmeztetéseket fogalmazott meg dolgozóinak a mesterséges intelligencia használatával kapcsolatban.
Az Alphabet (a Google anyavállalata) azt tanácsolta az alkalmazottainak, hogy ne osszanak meg bizalmas információkat chatbotokkal, így például a vállalat saját mesterséges intelligenciájával, a Barddal sem.
A Reuters – a Google-höz közel álló forrásokra hivatkozva – azt írja, hogy az Alphabet állítólag aggódik amiatt, hogy az alkalmazottak érzékeny információkat visznek be ezekbe a chatbotokba, és miután a másik oldalon emberi felülvizsgálók ülhetnek és ellenőrizhetik a csevegési bejegyzéseket, ez komoly problémát jelenthet. Ráadásul ezek a chatbotok korábbi bejegyzéseket is felhasználhatnak önmaguk képzésére, ami újabb szivárgásveszélyt jelenthet. A szóban forgó kockázat indokolt, mivel a Samsung nemrégiben megerősítette, hogy saját belső adatai kiszivárogtak, miután a munkatársai ChatGPT-t használtak.
Az Alphabet emellett arra is figyelmeztette mérnökeit, hogy kerüljék a chatbotok által generált számítógépes kód közvetlen használatát.
A jelentés másfelől azt sugallja, hogy a Google alkalmazottai továbbra is használhatják a Bardot más munkákra. A Google figyelmeztetése némileg ellentmond a Barddal kapcsolatos korábbi álláspontjának. Miután a szoftveróriás az év elején bevezette a Bardot a rivális ChatGPT-vel szemben, széles körben felkérték az alkalmazottakat a chatbot használatára, hogy teszteljék az erősségeit és a gyengeségeit.
Nukleáris opció jöhet a mesterséges intelligencia szabályozásában, csak senki nem tudja, hogyan kellene csinálni
Úgy tűnik, a mesterséges intelligencia kordában tartása meghaladja létrehozóinak erejét. A szakma egy része állami ellenőrzést kezd sürgetni. Példaként felvetődött a nukleáris energia szabályozása.
A mostani aggodalmak mögött többek között az áll, hogy a Google el kívánja kerülni az üzleti károkat, ha már a Bardjával konkurál a ChatGPT-vel. A ChatGPT támogatóival, az OpenAI-val és a Microsofttal vívott versenyének tétje ugyanis több milliárd dolláros befektetés, valamint az új mesterségesintelligencia-programokból származó reklám- és felhőbevételek.
A nagy cégek – érthetően – egyre jobban félnek a mesterséges intelligenciának „fecsegő” alkalmazottaktól. Az Amazon ügyvédje már januárban felszólította a cég alkalmazottait, hogy ne osszanak meg semmilyen bizalmas Amazon-információt (beleértve az Amazon-kódot, amelyen dolgozik) a ChatGPT-vel. A múlt hónapban már az Apple is hasonló intézkedéseket sürgetett. A The Wall Street Journal által megszerzett belső dokumentumok szerint az Apple megtiltotta az alkalmazottainak a ChatGPT és a Microsoft tulajdonában lévő GitHub Copilot, a mesterséges intelligencia alapú kódíró használatát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.