A Cambridge-i Egyetem kutatói által létrehozott szintetikus embrió segíthet megtudni, milyen folyamatok zajlanak le a fogantatás első heteiben. A kísérlet etikailag a szürkezónába tartozik: nincs ugyan megtiltva, de elvégzése számos kérdést felvet.
Brit kutatók a világon elsőként hoztak létre olyan mesterséges embriókat, amelyekhez sem hímivarsejtet, sem petesejtet nem használtak. A szintetikus embriókat őssejtek segítségével alkották meg. Az eredményeket Magdalena Żernicka-Goetz, a Cambridge-i Egyetem kutatója mutatta be egy bostoni konferencián.
A tudósok reményei szerint a szintetikus embriók révén betekintést nyerhetünk az emberi fejlődés korai, kritikus szakaszába – írja a The Guardian.
Mindez azért is fontos, mert a fogantatás első néhány hetében számos genetikai rendellenesség kerülhet a felszínre. Robin Lovell-Badge, a Francis Crick Intézet őssejtbiológiai és fejlődésgenetikai vezetője szerint az őssejtekkel létrehozott embrióval rengeteg információhoz lehetne jutni a fejlődésről anélkül, hogy valódi embriókat kellene megvizsgálni.
Korábban az az elképzelés is felmerült, hogy azért hozzanak létre mesterséges embriókat, hogy legyen elég donorszerv.
A szintetikus embriókkal kapcsolatban egyelőre nincs semmilyen jogi korlátozás. Míg a természetes módon tenyésztett emberi embriók csak 14 napig használhatók kutatásra az Egyesült Királyságban, a jelenlegi szabályozás a szintetikusokról semmit sem ír.
Korábban több hasonló kísérlet is történt már, de azokat egerek vagy majmok őssejtjeivel végezték el. Ez az első alkalom, hogy mesterséges emberi embrió készült.
Itt tart a tudomány: őssejtekből jöttek létre embriók, látható az agyuk és a szívük is
Az embriót azért nevezik szintetikusnak, mert megtermékenyített petesejt nélkül alkották meg.
A szóban forgó szintetikus embriók nem rendelkeznek emésztőrendszerrel, nincs szívverésük, sem kezdetleges agyuk, ám vannak olyan sejtjeik, amelyekből ezek kialakulhatnak. Az állati kísérletek során eddig nem sikerült életképes embriót létrehozni. Azt egyelőre nem lehet megmondani, hogy ez minek köszönhető.
Azt az eredményeket bemutató Magdalena Żernicka-Goetz is hangsúlyozta, hogy az ilyen kísérleteket mielőbb szabályozni kell.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.