A brit Lancasteri Egyetem kutatói hat éven át vizsgálták, hogyan változik az Egyesült Királyságban élők szexuális identitása. Az eredmény alapján nem csak a fiatalokra kellene fókuszálni.
Hat év leforgása alatt az Egyesült Királyság lakosságának mintegy 6,6 százaléka vallott arról, hogy megváltozott a szexuális identitása – számolt be a Demography folyóiratban közzétett kutatási eredményről a The Guardian.
Az eredmény alapján a 65 év feletti nők esetében volt az egyik legnagyobb a változás, ami megcáfolta azt a feltételezést, miszerint a heteroszexuális és a nem heteroszexuális identitás közötti váltás elsősorban a fiatalokra lenne jellemző. A tanulmány szerint az identitásváltás elsősorban a nőkre, a nem fehér egyénekre, valamint az alacsonyabb iskolázottságú emberekre jellemző.
A kutatást 2011 és 2013, valamint 2017 és 2019 között végezték el a Lancasteri Egyetem kutatói. A vizsgálatban mintegy 23 ezer ember vett részt az Egyesült Királyságban, az eredmény alapján pedig a csoport 6,6 százaléka vallott arról, hogy megváltozott a szexuális identitása.
A tanulmány főbb megállapításai az alábbiak voltak:
- a szexuális identitásváltás a 16-24 év közötti fiatalokra (7,9 százalék), valamint a 65 év feletti nőkre (7,4) a legjellemzőbb (25-64 éves kor között ez az arány 5-6,2),
- az identitásváltás valószínűsége a férfiak esetében a nőkhöz képest 10 százalékkal kisebb,
- az identitásváltás a nem fehér kisebbséghez tartozó egyének körében háromszor magasabb (15,5), mint a fehér egyének esetében (5),
- a szexuális identitás megváltozása valószínűbb a kevésbé iskolázott emberek körében.
Nicole Denier, a kanadai Albertai Egyetem kutatója – a tanulmány társszerzője – szerint különösen érdekes az a megállapítás, hogy a szexuális identitás nem stabilizálódik az életünk során. A szakember szerint korábban ezt a kérdést a serdülőkorral, mint a szexuális identitás kialakulásának kritikus szakaszával kötötték össze, ám úgy tűnik, érdemes más korosztályokat is megvizsgálni.
[Mit tehet a szülő, ha kamasz gyereke felfedi előtte a másságát?]
A kutatás arra nem tér ki, hogy miért változtatja meg valaki a szexuális identitását, a kutatók azonban azt feltételezik, hogy a középkorú emberek kisebb valószínűséggel változtatják meg ezt a munkahelyi környezet vagy egyéb társadalmi hatások miatt.
Ha szeretne hasonló kutatási eredményekről olvasni, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.