Tech hvg.hu 2023. június. 09. 19:03

96%-os pontossággal nagyon hamar megmondja a mesterséges intelligencia, hogy Parkinson-kóros valaki

A Parkinson-kór diagnosztizálásához fejlesztettek ki egy új algoritmust ausztrál és amerikai kutatók. A modelljük a világ minden tudósa számára ingyenesen érhető el.

A Parkinson-kór egy dege­neratív idegrendszeri betegség, ami a tudomány mai állása szerint kezelhető ugyan, de gyógyíthatatlan. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy mielőbb sikerüljön diagnosztizálni. Ebben jelenthet fontos előrelépést az ausztrál Új-Dél-Walesi Egyetem, valamint az amerikai Bostoni Egyetem tudósainak közös munkája.

Az ACS Central Science című tudományos lapban közzétett publikáció szerint a kutatók a mesterséges intelligenciát használták arra, hogy a betegek szervezetében található, a betegséghez kapcsolódó biomarkereket azonosítsák.

A csapat egészséges emberek vérmintáit vizsgálta meg, akik közül 39 embernél később kialakult a Parkinson-kór. Ehhez a Crank-MS (Classification and Ranking Analysis using Neural network geners Knowledge from Mass Spectrometry) nevű gépi tanulási programot használták.

"Szívás Parkinson-kórosnak lenni" - mondja Michael J. Fox, aki úgy hiszi, nem éli meg a 80 éves kort

A Parkinson-kórban szenvedő világsztár azt mondja, nem maga a betegség fogja legyűrni, hanem a sok sérülés, amit a betegsége tünetei okoznak. „Szívás Parkinson-kórosnak lenni. Egyre keményebb, egyre nehezebb, minden nap szenvedsz, de ez van" - ezt mondta Michael J. Fox a CBS vasárnap reggeli műsorában.

A kutatók a metabolitok (az anyagcsere közbenső- vagy végtermékei) különböző egyedi kombinációit vizsgálták, melyek potenciális korai jelei lehetnek a betegség kialakulásának. Kiderült, a technológia 96 százalékos pontossággal működik – írja az Interesting Engineering.

Eredményeik azért is fontosak, mert jelenleg a Parkinson-kórt olyan tünetek megfigyelésével tudják csak diagnosztizálni, mint a kéz remegése. Ha nem genetikailag öröklött megbetegedésről van szó, a vérvizsgálatokkal nem lehet kimutatni azt. Az olyan tünetek azonban, mint az alvászavar vagy az apátia már jóval a motoros tünetek előtt megjelennek, ezért a Crank-MS segíthet eldönteni azt, hogy a Parkinson-kór kialakulásáról van-e szó.

Az algoritmust ingyenesen elérhetővé tették a kutatók számára, hogy a világ más részein is kísérletezni lehessen vele.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.