A Harvard Egyetem kutatói oxigénhiányos környezetben kísérleteztek olyan egerekkel, amelyekből hiányzott az öregedést lassító gén. Az eredmény meglepő lett.
A Harvard Egyetem tudósai azt találták, hogy a hypoxia – vagyis az oxigénhiányos állapot – hosszabb életet biztosíthat az emlősöknek.
Robert Rogers, a kutatást vezető tudós szerint az már legalább 20 éve ismert tény, hogy a krónikus folyamatos hypoxia a tenyésztett sejtekben lassítja az öregedést, és meghosszabbítja az élesztőgombák, férgek és legyek élettartamát. A szakember ezért most arra volt kíváncsi, mi történik, ha ugyanezt emlősökön is kipróbálják.
A Plos Biology című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint az egereket olyan körülmények között tesztelték, mint amilyen a Mount Everest 5000 méteres alaptáborában is körülveszi az embereket. Ez az állapot 50 százalékkal növelte az állatok élettartamát – összegez az Interesting Engineering.
A kutatók olyan egereket vizsgáltak, amelyekből hiányzott az Ercc1 nevű gén. Ez felelős az öregedés lassításáért, a hiányában a szervezetben mindenhol felgyorsul az öregedés.
Ezután egy 11 százalék oxigént tartalmazó környezetben tartották az állatokat, és összehasonlították a normál körülmények között élőkkel – vagyis azokkal, amelyeket 21 százaléknyi oxigént tartalmazó légkör vesz körbe. Meglepő módon az előbbi csoport tagjai 23,6 hétig maradtak életben, míg a normál körülmények között élő egerek átlagos élettartama mindössze 15,7 hét volt.
Úgy néz ki, egy menin nevű fehérje a kulcsa az öregedés visszafordításának
Új, eddig nem ismert módot találhattak a Hsziamen Egyetem kutatói az öregedés visszafordítására - a módszert egereken tesztelték, az első eredmények alapján eredményesen.
Rogers szerint egyelőre korai az emberekre egy az egyben érvényesnek tekinteni az eredményt. Ennek oka, hogy egyelőre nem ismert az a molekuláris mechanizmus, ami a hosszabb élethez vezetett. Az Interesting Engineering ugyanakkor emlékeztet, a korábbi kutatások is afelé mutatnak, hogy a hypoxiás állapot segíthet lassítani az öregedést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.