Tech hvg.hu 2023. május. 29. 20:03

Találtak egy idegen bolygót, aminek folyékony víz lehet a felszínén

A NASA kutatói szerint az LP 791-18 d nevű exobolygó felszínén folyamatosak lehetnek a vulkánkitörések, ami miatt a víz lecsapódhat az égitesten.

A csillagászok találtak egy olyan Naprendszeren kívüli bolygót, amiről úgy vélik, hogy a felszínét aktív vulkánok boríthatják. A Nature folyóiratban megjelent tanulmányban a nemzetközi kutatócsoport tagjai azt írják, a Föld méretű exobolygó felszínén valószínűleg víz is van.

A szóban forgó LP 791-18 d kódjelű égitest egy vörös törpecsillag körül kering, nagyjából 90 fényévnyire a Földtől a Serleg csillagképben. A bolygó forgása és a csillaga körüli keringése úgy áll rendszerbe, hogy emiatt nincs nappal és éjszaka a felszínén. Ehelyett az egyik oldalát mindig éri a fény, míg a másik oldala örök sötétségben él.

Björn Benneke, a bolygót tanulmányozó csillagászok egyike, a NASA tudósa szerint a nappali oldalon valószínűleg túl meleg van ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínén. Ám a vulkáni tevékenység fenntarthatja az atmoszférát a bolygón, ami lehetővé teszi, hogy az éjszakai oldalon lecsapódjon a víz.

NASA Goddard Space Flight Center / Chris Smith (KRBwyle)

Az LP 791-18 rendszerben legalább két másik égitest is kering, az LP 791-18 b és c. Ez utóbbi két és félszer nagyobb, mint a Föld, és több mint hétszerese a tömegének. Emiatt hatással van az LP 791-18 d pályájára is. Emiatt elliptikus pályán halad a csillag körül, így minden kör megtétele után deformálódik. Ez elegendő energiát jelent a bolygó magja számára, hogy a súrlódás miatt fennmaradjon a vulkáni tevékenység.

A nagy kérdés, hogy erre, vagy a tektonikus tevékenység szükség van-e ahhoz, hogy az élet jelen legyen a bolygón. Amellett ugyanis, hogy biztosítják a légkör fennmaradását, olyan anyagokat is a kéregbe süllyeszthetnek, ami az élet számára fontos lehet. Ilyen például a szén.

Élőben nézték meg a tudósok, hogyan semmisül meg a Föld 4-5 milliárd év múlva

Az amerikai Massachusettsi Műszaki Intézet kutatói egy 12 000 fényévre lévő csillag felragyogására lettek figyelmesek. Kiderült, nem a szokásos kitörésről van szó.

A NASA és az Európai Űrügynökség kutatói most azt tervezik, hogy az LP 791-18 c-t a James Webb űrteleszkóppal is megvizsgálják, hogy megnézzék, milyen a légkör összetétele. Úgy vélik ugyanis, hogy az LP 791-18 d mellett ez is remek terep lehet a vizsgálódásra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.