Még csak a beüzemelés első időszakán van túl a a Daniel K. Inouye nevét viselő napteleszkóp, de máris gyönyörű felvételeket készített a központi csillagunkról.
Alig egy évvel ezelőtt, 2022 augusztusában üzemelték be Hawaiin a Daniel K. Inouye nevét viselő napteleszkópot, ami a világ legnagyobb ilyen szerkezete. Nem sokkal később már azt is látni lehetett, milyen lenyűgöző felvételeket képes készzíteni a központi csillagunkról. Most újabb felvételeket tettek közzé a vele dolgozó kutatók.
Az IFLScience azt írja, az elmúlt egy év még csak a beüzemelés időszakának első felvonása volt. Annak örömére, hogy ez lezárult, több képet adott közre a teleszkópot működtető szervezet, hogy megmutassák, milyen felvételek készültek ebben az időszakban.
A csillagászok a Nap fotoszférájára koncentráltak. Ez egy égitest azon régiója, ahonnan – emberi szemmel is látható – fény keletkezik. Ezeken jól látni azokat a területeket, ahol a csillag felszíne viszonylag nyugodt. Itt látszódik a fotoszféra szemcsézettsége. A világosabb foltokat a Nap belsejéből felszálló forróbb plazma jelenti, míg a sötétebb vonalak a hidegebb plazma végül elmozdulását mutatják.
Emellett természetesen a napfoltok sem maradhattak ki. A napfoltok olyan intenzív mágneses mezők, amelyek átmenetileg leállítják a konvekciós folyamatokat a Napon. (A konvekció a plazma részecskéinek hidrodinamikai áramlása során végbemenő energiatovábbítást jelenti.) A folyamat leállása miatt a nagy mágneses intenzitású terület nem fogadja be a kavargó töltött gázokat a Nap belsejéből, így az adott terület hőmérséklete csökkeni kezd. Emiatt a szondák és teleszkópok képein az adott terület sötétebbnek tűnik – olyan, mintha foltos lenne a Nap.
Az égitest 11 éves ciklusának mostani időszaka tökéletesen alkalmas arra, hogy ezeket a foltokat megfigyeljék a kutatók.
Az IFLScience azt írja, a teleszkóp kalibrálása mellett tudományos munka is folyik a teleszkóppal. A kutatók a világ minden tájáról jelezték már, hogy szeretnék használni az Inouye-t.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.