Amerikai kutatók a Magyarországon is megtalálható dalos szúnyogokat vizsgálták, hogy kiderüljön, milyen hatással van rájuk a fényszennyezés.
Érdekes, ugyanakkor nem túl szívderítő eredményre jutott nemrég az amerikai Ohio Állami Egyetem tudóscsapata. A kutatók azt találták, hogy a városi fényszennyezés megzavarhatja a nyugat-nílusi lázat okozó Nyugat-nílusi vírust hordozó szúnyogok téli nyugalmi időszakát, aminek pozitív és negatív hozadéka is van.
A jó hír az, hogy a betegségeket hordozó kártevők nem biztos, hogy átvészelik a telet a rossz hír viszont az, hogy a nyugalmi fázisuk, az úgynevezett diapauza kezdete későbbre tolódhat, így tovább tarthat, akár késő őszig is eltolódhat a szúnyogszezon. Az erről szóló tanulmány az Insects folyóiratban jelent meg.
Megan Meuti, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás elsőként mutatta meg azt, hogy az éjszakai fényszennyezés hatással van a szúnyogok életciklusára.
A SciTechDaily összefoglalója szerint a kutatók a dalos szúnyogot (Culex pipiens) vizsgálták meg alaposabban, amely a nyugat-nílusi lázat is terjeszti, és amelynek a Wikipédia szerint Magyarországon is jelentős populációja van.
A diapauza időszaka nem téli álom, hanem egy olyan nyugalmi időszak, amely során az állatok növekedése, fejlődése lelassul. Ezt az időszakot fagytól védett helyeken igyekeznek átvészelni. A tél beköszönte előtt cukros forrásokat keresnek – például növényi nektárt –, hogy azt zsírrá alakítsák át. Az egyre hosszabb nappalokkal aztán elkezdenek vért szívni, hogy le tudják tenni a petéiket.
A kísérletek során azt találták, hogy a mesterséges éjszakai fény befolyásolta az állat bioritmusát, és hatással van arra az időszakra, amikor az állatok a cukros forrást keresik.
Friss kutatás: télen sem szabadulunk majd a szúnyogoktól, és ez a betegségek terjesztése miatt is rossz hír
A globális felmelegedés következtében már télen is szaporodik Dél-Európában a veszélyes betegségeket terjesztő ázsiai tigrisszúnyog.
A fényszennyezés csökkentette a vízben oldódó szénhidrátok mennyiségét. A cukorglikogén felhalmozódási mintázatát az éjszakai mesterséges fény megfordította: normál körülmények között a nem nyugalmi állapotban lévő szúnyogok szervezetében sok glikogén volt, a diapauzáló állatokéban viszont nem. A fényszennyezésnek kitett szúnyogoknál azonban ez az arány megfordult.
A kutatók szerint mindez azt jelenti, hogy a szúnyogok tovább csíphetnek bennünket, ugyanakkor bizonyos szempontból ez jó hír is, ugyanis ha kevesebb tápanyagot tudnak felhalmozni a diapauza idejére, akkor kisebb eséllyel élik túl a téli hideget.
A kutatók egyelőre laboratóriumi körülmények között vizsgálták a szúnyogokat, így most arra készülnek, hogy a természetes környezetben is megfigyeljék őket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.