Szeretnék jobban megérteni a fizikusok, milyen mechanizmusok miatt alakul ki egy napkitörés. Hogy ezt tanulmányozni tudják, laboratóriumi keretek között alkották meg ennek miniatűr változatát.
Olyasmi sikerült az amerikai Princeton Egyetem fizikusaina, amire eddig nem volt példa: sikerült létrehozniuk egy apró napkitörést. A cél, hogy ezzel jobban megértsék a Napban keletkező kitöréseket. Az eredményeikről a Nature Astronomy című tudományos lapban számoltak be.
A BGR beszámolója szerint a csapat azért döntött a napkitörés létrehozása mellett, mert szeretnék pontosan leírni, milyen mechanizmusok hatására jön létre egy ilyen jelenség a csillagunknál. Ha ez sikerül, akkor az előrejelzése is pontosabbá válhat.
Figyelembe véve, hogy a Nap egy hatalmas plazmagömb, nem csoda, hogy hatalmas energiakitöréseket produkál – különösen az olyan aktív időszakokban, mint a mostani. Az égitest egy 11 éves cikluson megy keresztül, amelynek épp most ér a csúcsára. A kutatók szerint ilyenkor van a legnagyobb esély a napkitörésekre.
Óriási napkitörés volt a Nap túloldalán, még így is elérte a Földet
A NASA mérései szerint március 12-én egy R-típusú, vagyis ritkán tapasztalható erősségű napkitörés zajlódott le a Nap Földdel ellentétes oldalán.
Ezek következménye a napvihar, ami a Földön is érzékelhető. A kisebb kitörések nem jelentenek problémát, a nagyobbakból azonban annyi töltött részecske szabadulhat fel, hogy problémát okozhat például a kommunikációs rendszerek működésében.
Ha megértjük a kitörések mögött húzódó folyamatokat, pontosabban fel tudunk készülni azokra. Ezt a törekvést szolgálja az a mesterséges intelligenciára épülő rendszer is, ami képes előre megjósolni, hogy mikor következhet be egy ilyen esemény.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.