A Google január után most újabb adatokat közölt arról, az Android egyes verziói hány aktív készüléken töltik be az operációs rendszer szerepét.
A Google sokáig havi jelentést adott ki arról, hogy az Android operációs rendszer melyik verziója a készülékek hány százalékán fut. Ez egy ideje már nem így van. Hogy ennek mennyi köze van ahhoz, hogy az Android mindenkori új verziójának elterjedése rémesen lassú, nem tudni, mindenesetre tény a cég már jóval ritkábban közöl adatokat.
A vállalat legutóbb januárban tette ezt meg, most pedig újabb adatokkal állt elő az Android Studión keresztül. Ezek szerint az év elején mért 5 százalékról 12,1 százalékra nőtt azon készülékek aránya, amelyek az Android legújabb, 13-as verzióját futtatják. (A nyilvános béta már elérhető az Android 14-ből.) Ez igen jelentős változás ahhoz képest, hogy a szoftver majdnem pontosan nyolc hónapja jelent meg, és hogy ennek első 5 hónapjában csupán 5 százalékot tudott elérni.
Az Android 12-t ugyanakkor bőven lekörözte az újdonság. Az csaknem egy évvel a megjelenés után került fel a piaci részesedést bemutató listára, akkor is 13,3 százalékkal. Vagyis ha az Android 13 terjesztése ilyen ütemben zajlik tovább, akkor ezt a következő négy hónapban bőven túlszárnyalja.
Tavaly egyébként a Samsung jelentősen gyorsított a frissítési rutinján, és hasonlóan tett a OnePlus, az Oppo és a Realme is.
Érdekesség, hogy a legnépszerűbb androidos verzió még mindig az Android 11, amit 2020-ban mutatott be a Google, és ami jelenleg 23,5 százalékos részesedést tud magáénak a piacból. Az Android 12 és az Android 12L együttesen 16,5 százalékon állnak.
Az Apple világában mindegyik fentebb bemutatott szám rémesen alacsonynak hangzik. Az iPhone-okon futó iOS legfrissebb, 16-os főverziója – különféle becslések szerint – a készülékek mintegy 75–85 százalékán van már rajta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.