Bár sok esetben ítélnek a bíróságok a kis cégek javára az óriásvállalatokkal szemben, a VirnetX-nek ezúttal csalódnia kell: most nem kap dollárszázmilliókat az Apple-től.
Nagyjából másfél évvel ezelőtt adtunk hírt arról, hogy a néhány fős VirnetX nem kisebb céggel pereskedik, mint az Apple, több mint egy évtizede. A VirnetX neve nem igazán ismert, tulajdonképpen egy nevadai biztonságtechnikai vállalat, amely viszont inkább a szabadalmak terén próbál kutakodni (de erről majd később).
A szóban forgó per tárgya az volt, hogy az Apple megsértett egy szabadalmat az iOS VPN-nel kapcsolatos egyik szolgáltatása (VPN on demand) kapcsán. A VirnetX azt állította, hogy az ötletet tőlük másolta az óriásvállalat. Kezdetben úgy tűnt, minden a felperes elképzelése szerint alakul, miután a kelet-texasi esküdtszék a javukra döntött, és meg is ítélte az 502,8 millió dolláros (mintegy 173 milliárd forintnak megfelelő) kártérítést számukra még 2020-ban. Az Apple nem meglepő módon fellebbezett, és a napokban döntés született a szabadalombitorlási ügyben.
A Reuters arról számolt be, hogy az Egyesült Államok Szövetségi Bíróságának fellebbviteli bírósága március végén megerősítette az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatalának (USPTO) azon határozatát, amely érvénytelenítette a VirnetX által az Apple elleni szabadalombitorlási perében felhasznált két szabadalmat. A VirnetX vezérigazgatója nyilatkozatában kijelentette, hogy a vállalat csalódott a döntés miatt, és azt fontolgatja, hogy újbóli tárgyalást kér, vagy fellebbez az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságához.
Úgy tűnik, egyfajta fejőstehénnek tarthatja a VirnetX az Apple-t, és nem is jogtalanul. Korábban már fizetett neki 440 millió dollárt az Apple, mert megsértette a VirnetX kommunikációs biztonsági szabadalmait a FaceTime és az iMessages funkciókkal.
A VirnetX-et egyébként nagyrészt szabadalmi holdingtársaságnak vagy „szabadalmi trollnak" tekintik, amely csak alig kínál tényleges termékeket vagy szolgáltatásokat, ehelyett a szabadalmait – vélten vagy valósan – megsértő technológiai társaságokkal való pereskedésből próbál minél nagyobb bevételhez jutni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.