Tech MTI 2023. március. 22. 15:03

Gyakorlatilag mindenhol ott volt, mégis csak most fedeztek fel egy új orchideafajt Japánban

Egy átfogó kutatás részeként új orchideafajra bukkantak Japánban. Csak ezután jöttek rá, hogy a most azonosított faj példányai szinte mindenhol megtalálhatók, parkokban, sőt még erkélyeken is.

Rózsaszín szirmaival művészi „üvegmunkára” emlékeztet – írja le a Journal of Plant című folyóiratban a Spiranthes hachijoensis nevű fajt a Kobei Egyetem kutatócsoportja. A Szuecugu Kendzsi által vezetett tudósbrigád Hacsidzso-dzsima szigetén talált rá a növényre.

Az új faj a Spiranthes nemzetségbe tartozik, amelynek tagjai Japánban évszázadok óta ismertek és megbecsültek.

A kutatók sokáig úgy gondolták, hogy a Spiranthes nemzetségnek egyetlen faja él Honshu szigetén, a Spiranthes australis. A Japánban élő Spiranthes-példányok megismerését célzó, átfogó kutatások során azonban Szuecugu egy szőrtelen kocsánnyal rendelkező, ismeretlen fajra bukkant, amelynek tagjai gyakran nőnek a Spiranthes australis mellett, de körülbelül egy hónappal korábban hoznak virágot.

A Japánban újonnan felfedezett orchidea.
Masayuki Ishibashi / Kenji Suetsugu

Mivel a Spiranthes australisra a szőrös kocsány jellemző, a szőrtelen példányokat könnyen figyelmen kívül hagyhatták.

A kutatók szerint a felfedezés rámutatott, hogy nem kell feltétlenül trópusi esőerdőkbe utazni, hiszen az intenzíven kutatott japán növényvilágban is lehet még újdonságokra bukkanni, ráadásul teljesen hétköznapi helyszíneken.

A virágok királynőjének számító orchideának 25 ezer különböző ismert faja létezik világszerte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.