Amerikai kutatók egyetlen kamerával mintegy 21 400 felvételt készítettek el az éjszakai égboltról.
A Harvard Egyetem tudósai mintegy 3,32 milliárd objektumról készítettek fotót a Tejútrendszerben a chilei Dark Energy Camera (DECam) segítségével. Ehhez 21 400 felvételt elmeztek és dolgoztak össze 10 TB adattal – összegez az IFLScience. Az erről szóló publikáció a The Astrophysical Journal Supplement című tudományos lapban jelent meg.
A képek az éjszakai égbolt nagyjából 6,5 százalékát fedik le, és a Tejútrendszer síkjának mintegy 130 fokos hosszában nyúlnak el. Ha a teliholdat vennék mértékegységként, akkor 13 ezer teliholdnyi terület feltérképezéséről lenne szó.
Andrew Saydjari, a tanulmány vezető szerzője szerint a csapata egyetlen kamerával készítette el a valaha volt legnagyobb ilyen katalógust a megfigyelt obejtumokról.
Az égitestek azonosítása a több tízezer felvétel alapján nem egyszerű feladat. A Tejútrendszer síkjában csillagközi por és gáz van, amely blokkolja a csillagok fényét, így nehéz megmondani az egyes csillagoknak pontosan mekkora a fényereje. Ráadásul a régió annyira zsúfolt, hogy olyan, mintha az objektumok egymás hegyén-hátán lennének.
A Dark Energy Camera 2013 és 2019 között végezte el a felmérést. Edward Schlafly, a tanulmány társszerzője szerint a megfigyelés nemcsak önmagában hasznos: a Pan-STARRS teleszkóp által rögzített felvételekkel együtt tulajdonképpen 360 fokos panorámaképet kaphatunk a galaxisunk korongjáról. Ennek köszönhetően példátlan részletességgel térképezhetjük fel a Tejútrendszer csillagainak és porának háromdimenziós szerkezetét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.