Az AIM nevű űrszondát még 2007-ben állította pályára a Föld körül a NASA, azóta figyelte a bolygó légkörét. A működését eredetileg 2 évre tervezték.
Mintegy 15 évnyi szolgálat után a NASA elengedi az AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) nevű űrszondája kezét. A szervezet egy rövid blogbejegyzésben közölte, hogy az eszköz akkumulátora már nem bírja tovább, emiatt gyakoriak az áramkimaradások, így nincs értelme tovább küzdeni érte.
A NASA először 2019-ben észlelt problémákat az AIM akkumulátorával kapcsolatban, de a szonda ennek ellenére „jelentős mennyiségű adatot” küldött vissza a Földre. Az újabb probléma felmerülése miatt azonban az AIM már nem reagál a földi irányítás parancsaira. A csapat még két hétig figyeli az eszközt arra az esetre, ha újraindulna, de a NASA szerint erre már nem sok esély van.
A NASA még 2007-ben indította útnak az AIM nevű űrszondát, ami a Föld légkörét vizsgálta. Egész pontosan azokat a felhőket, amelyek a Föld felső légkörében találhatók, és akár több száz éven át is keringhetnek ott.
26 millió tonna por lehet a légkörben, és ezt nagyon meg kell becsülnünk
A légkörkutatók szerint a légkörben lévő por akár 8 százalékkal is visszafoghatja a globális felmelegedést. Probléma viszont, hogy 1980 óta folyamatosan kevesebb van belőle.
A szonda nagyjából 600 km-es magasságban kering(ett), működése pedig rendkívül értékes volt a tudósok számára. Összesen 379 tudományos publikáció született a közölt adatokból. Egy 2018-ban megjelentben például arról írtak a szakemberek, hogy az ember metánkibocsátása miatt egyre több ilyen éjszakai világító felhő, vagy már néven poláris mezoszférikus felhő keletkezik.
Az AIM működését eredetileg 2 évesre tervezték, így a mostani leállás azt jelenti, hogy mindezt 7,5-szeresen teljesítette túl az eszköz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.