Kipróbáltuk, hogy hogyan muzsikál a gyakorlatban a nagy kijelzőt relatíve kompakt házban és gyors Intel processzorral kínáló Huawei MateBook D 16.
Míg egyes gyártók hosszú évtizedek óta képviseltetik magukat a notebook szektorban, addig a Huawei alig hat éve mutatta be első ilyen termékét.
A legutóbbi negyedévben 12,6 százalékos mértékben zsugorodott piacot jelenleg a Lenovo, a HP, a Dell, az Apple, az Acer és az Asus uralja, és egyelőre nem tudni, hogy mikor tud majd beférkőzni közéjük a mobilpiacról az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt lényegében teljesen kiszorult Huawei.
A magyar piacon aktuálisan elérhető középkategóriás MateBook D 16, és a drágább MateBook X Pro közül mi most az előbbit nyúztuk.
Kívül kicsi, belül nagy
35,6x24,9x1,8 centiméteres befoglalóméretei révén jelen tesztalanyunk körülbelül akkora, mint egy átlagos 15,6 colos notebook, a vékonyra vett káváknak köszönhetően azonban a kijelzője 16 colos képátlóval büszkélkedhet.
A matt fémházas újdonság 1,71 kilogrammot nyom a mérleg. Az alig több mint 1 kilogrammos kompakt masinákat kedvelők számára ez sokkoló érték lehet, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a MateBook D 16 nem az ultrakompakt és szuperkönnyű, hanem a tekintélyesebb hordozható számítógépek piacán áll rajtvonalhoz. És ott bizony ez a tömeg teljesen vállalhatónak nevezhető.
Dizájnfronton korrekt iparos munkát kapunk: nem esünk hanyatt az elképesztő formai megoldásoktól, de szerencsére design/ergonómiai baklövésekbe sem kell belefutnunk.
Bal oldalt két 3.2 Gen 1 USB-C aljzatra lehetünk figyelmesek, melyek közül az egyikkel tölthető az akkumulátor. Ezek társaságát élvezi egy 2.0-ás szabványú HDMI-port és egy jack dugalj, az ellentétes oldalon pedig két nagyméretű USB-A csatlakozó aljzat landolt. Érthetetlen, hogy ezek közül miért csak az egyik 3.2-es, és hogy a másik miért lomha 2.0-ás. Thunderbolt 4 támogatás és Ethernet port nincs a fedélzeten.
Jóképű
Ez az első olyan Huawei laptop, melyet 16:10-es képarányú kijelzővel dobtak piacra. Szélesvásznú videókhoz kicsit jobban passzolt a korábbi 16:9-es megoldás, de egyéb felhasználás esetén gyorsan megszerethető az új képarány.
A bal és jobb oldalt 6-6, felül 8, alul 12 milliméteres kávák által övezett képernyő 1920x1200 pixeles felbontású. Nem rossz, aki pedig ennél többre vágyik, annak a 3,2K felbontású 14,2 colos MateBook X Pro felé érdemes kacsintgatnia.
A 60 Hz-es IPS panel 300 nites fényereje átlagosnak mondható, a tükröződésmentes kivitel a kültéri használatot is lehetővé teszi. Érintésérzékenység nincs, a kijelző feletti webkamera a megszokottnál nagyobb, 720p helyett 1080p felbontású.
A 88 fokos látószögű kamera mesterséges intelligencia (MI) révén követi a webkonferencia alatt esetleg mozgó felhasználót, és az új szemkontaktus funkciónak köszönhetően a másik fél azt érzékeli, hogy nem a kamerába, hanem az ő szemébe néz a partner.
A szintén MI funkcióval támogatott, zajcsökkentő funkciós négy mikrofon remek minőséget képvisel, beszélgetés során akár több méteres távolságból is egész jól hallanak a másik oldalon. A sztereó hangszóró szimplán teszi a dolgát, világmegváltás e tekintetben nem remélhető.
A billentyűzet feletti jobb felső sarokba került on/off gomb lenyomásával kelthető életre a rendszer, az ebbe szerelt ujjlenyomat-szenzor tapasztalataink szerint gyorsan és megbízhatóan teszi a dolgát. A 33x10,5 centiméteres felületen 101 gombot felvonultató klaviatúra a tesztkészüléken angol kiosztású, de nyugalom, a hazai piacra szánt készülékekről nem hiányoznak az ékezetes magyar karakterek.
A változtatható fényerejű háttérvilágítású, numerikus résszel is rendelkező billentyűzeten kényelmesen lehet gépelni, a kurzorgombok viszont sajnos nagyon szűk helyre lettek benyomorítva. Az enyhén balra tolt touchpad 12x7 centiméter méretű, tökéletesen használható.
Erőgép limitációkkal
A friss fejlesztésű Intel i7-12700H a maga 6+8 magjával és 4,7 GHz-es csúcsfrekvenciájával igen komoly teljesítményre képes, az elődhöz képest 20-40 százalékos többletet kapunk. A közepes hangerejű hűtőrendszer nem túl erős (és a teszt során kánikula tombolt), emiatt adott esetben automatikusan visszavesz a rendszer a sebességéből, de még ilyenkor is mindenhez bőven elegendő marad a kraft.
Amennyiben a lehető legnagyobb tempóra van szükségünk, akkor az Fn-P gombkombinációval bekapcsolható a Performance mód, de csak abban az esetben, ha 50 százalék feletti a töltöttség, és ha csatlakoztattuk a töltőt.
A 16 GB RAM-nak, és a két részre osztott 512 GB-os SSD-nek köszönhetően szupergyors a munkavégzés, még akkor is, ha egyszerre rengeteg szoftvert futtatunk. Játékra viszont nem jó választás ez a Huawei, mert dedikált grafikusgyorsító hiányában az integrált Intel megoldásnak még az egyszerűbb programokkal is gyorsan meggyűlik a baja.
Ezen a laptopon debütál a gyártó új antennája, mely minden körülmények mellett szélvészgyors és stabil wifi 6E adatkapcsolatot biztosít, és természetesen Bluetooth 5.1-et is kapunk.
Az elődénél 40 grammal könnyebb és 30 százalékkal kisebb új USB-C töltő minimális helyet foglal utazás során, ami kevés rivális töltőjéről mondható el. A 65 W-os teljesítmény 2 órás komplett töltési időt jelent – a drágább X Pro testvérmodell mellé 90 W-os töltőt csomagolnak. A 60 Wh kapacitású akkumulátor normál munkavégzés esetén reálisan mintegy 8-10 órás üzemidőt biztosít, teljes terhelés mellett viszont akár 2 óra alatt kifogyhat a szufla.
Az operációs rendszer feladatait a Windows 11 Home látja el. Újdonság a Super Device funkció, ami a közeli Huawei készülékek között teremt zökkenőmentes együttműködési lehetőséget (adatátvitel, tükrözés, kiterjesztés), legyen szó mobilról, tabletről, monitorról, nyomtatóról vagy akár fülhallgatóról.
Remek alapgondolat, de mivel zárt rendszerről van szó, egy Samsung, vagy egyéb gyártmányú mobillal/tablettel nem sokra megyünk. A rendszer használatához EMUI 12, vagy újabb alapokon nyugvó készülékre van szükség.
Konklúzió, árak
+: általánosan jó minőség, gyors processzor, korrekt memória, kompakt töltő. –: nincs grafikusgyorsító és Thunderbolt 4, az egyik USB csak 2.0-ás, lehetne olcsóbb. |
A Huawei MateBook D 16 azok számára lehet ideális választás, akik egy a nagy kijelző ellenére relatíve kompakt méretű, korrekt minőségű notebookot szeretnének vásárolni. A kiváló hardveres körítést kapott szupergyors processzort szinte lehetetlen két vállra fektetni, de a dedikált grafikusgyorsító hiánya azért leszűkíti a potenciális vásárlók körét.
A tesztkészülék árcéduláján jelenleg mintegy 400 ezer forintos összeg olvasható, ami nem kevés. Aki beéri szerényebb képességű i5-ös Intel chippel, az tízezreket spórolhat.
A magasabb kategóriában versenyző testvérmodell, a MateBook X Pro 800 ezer forintba kerül.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.