Ugyan pánikra semmi ok, mindenesetre viszonylag nagy az esélye annak, hogy 23 év múlva a Földnek ütközik egy 50 méteres aszteroida, ami már komoly károkat tudna okozni.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Földközeli Objektumok Koordinációs Központja által kezelt veszélylista szerint 2046. február 14-én 1 a 625-höz eséllyel ütközhet a Földdel egy újonnan felfedezett, 2023DW névre keresztelt kisbolygó.
Bár ez nem tűnik komoly veszélynek, a csillagászok úgy látják, viszonylag nagy a becsapódás esélye. A kisbolygót azonban még jobban meg kell ismerni, ugyanis viszonylag keveset tudunk róla, a méretét illetőleg is. Egyelőre úgy becslik a csillagászok, hogy az aszteroida nagyjából 50 méteres lehet, tehát akkora, mint egy olimpiai úszómedence. Ez már komoly károkat tudna okozni – írja a BGR.
We've been tracking a new asteroid named 2023 DW that has a very small chance of impacting Earth in 2046. Often when new objects are first discovered, it takes several weeks of data to reduce the uncertainties and adequately predict their orbits years into the future. (1/2) pic.twitter.com/SaLC0AUSdP
— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) March 7, 2023
Egyelőre a kisbolygó pontos alakja sem ismert, és mivel rendkívül messze van még a lehetséges „találkozás” időpontja, a későbbi, pályájára vonatkozó számítások akár azt is mutathatják, hogy csak elhalad a Föld mellett. Ezek a kalkulációk már most is zajlanak, ugyanakkor az adatok feldolgozása időbe telik, pontosabb információk csak később derülhetnek majd ki.
Ha mégis azt mutatnák az eredmények, hogy valós a becsapódás veszélye, a NASA DART-programja belevezethet egy űrszondát a kisbolygóba, mint azt egy tavalyi kísérletében már ki is próbálta az amerikai űrhivatal. Ezzel pedig eltéríthető lehet az aszteroida.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.