Tech hvg.hu 2023. február. 23. 07:35

Különleges fotót tett közzé a kínai kémballonról a Pentagon

A fotót egy felderítő pilóta készítette.

Szelfit lőtt az amerikai kormány által kémeszköznek minősített ballonnal egy U2-es felderítő repülőgép pilótája, mielőtt a légierő egyik vadászgépe február 4-én kilőtte Dél-Karolina állam partjainál. A felvételt most hozta nyilvánosságra az amerikai védelmi minisztérium.

A fotón jól látszik a ballon ezüstfehér gömbje – amelyen megjelenik a repülő árnyéka is – és az alatta lógó panelek.

AFP / Anadolu Agency / az Egyesült Államok védelmi minisztériuma

A ballon, amelyet a civilek először Montana állam fölött vettek észre, Kanada felől lépett be az Egyesült Államok légterébe február elején. Az amerikaiak szerint az eszköz segítségével, amely több fontos katonai létesítmény – köztük nukleáris rakétasiló – fölött repült el, megfigyeléseket végzett a felbocsátója, Kína. Az ázsiai ország vezetése nem ismerte el rögtön, hogy tőlük indult a ballon, később azonban azt közölték, hogy civil léghajóról van szó, amelyet kutatási célokra, főként meteorológiai megfigyelésre használnak. És azért tűnt fel az Egyesült Államok fölött, mert a széláramlatok messze elsodorták a tervezett útvonalától.

Az incidens nyomán Antony Blinken amerikai külügyminiszter elhalasztotta Pekingbe tervezett útját, de végül a múlt héten Münchenben beszélt a kínai államtanácsossal az ügyről. Megjegyezte: Vang Ji (aki azután Budapestre, majd Moszkvába utazott) nem kért tőle bocsánatot.

A kínaiak szerint az USA túlreagálta a történteket.

Mi értelme van a kémléggömbnek a műholdak korában?

Meglepően jól irányíthatóak és sokáig egy helyben maradnak a felderítő ballonok. A kínaiak mellett nagy terveik vannak az amerikaiaknak is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.