Tech hvg.hu 2023. február. 22. 09:03

Mikrometeor csapódhatott az orosz teherűrhajónak, szivárgott a hűtőfolyadék a Progresszből

Az orosz űrügynökség, a Roszkoszmosz jelentése szerint a Progressz 82 teherűrhajónál nem gyártási hiba miatt szivárgott a hűtőfolyadék. A tartályra valami egy 12 milliméteres lyukat ütött.

Az elmúlt időszakban rájár a rúd az orosz űrügynökségre, a Roszkoszmoszora. A Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) csatlakozott Szojuz MSz-22 űrhajónál még decemberben észleltek szivárgást az űrhajósok, ezért le is kellett fújni egy űrsétát. Nemrég egy másik űrhajó, a Progressz 82 is szivárogni kezdett.

A Gizmodo beszámolója szerint a teherűrhajó még 2022 októberében érkezett meg az űrállomásra, hogy utánpótlást szállítson a legénységnek. Február 11-én a Progressznél is szivárgást észleltek, és mint kiderült, a probléma ugyanaz, mint az MSz-22 esetében: a hűtőfolyadék szökik a külső tartályból.

A Roszkoszmosz azóta a NASA mérnökeivel közösen vizsgálta, hogy mi okozhatta a meghibásodást. A szervezet most azt mondja, nem gyártási hiba történt, hanem egy külső behatásnak köszönhetően lyukadt ki a hűtőtartály. A sérülést valószínűleg egy mikrometeor okozhatta.

NASA

A probléma a jelenlegi helyzetben az, hogy a Szojuz MSz-23 indítását is késleltetni kell. (A jelenlegi állás szerint nem márciusban, hanem február 23-án indulhat útnak.) Ez azonban nem fogja hazahozni a két orosz és az egy NASA-asztronautát, helyette marad az ISS-hez dokkolva, hogy ha baj van, mentőcsónakként szolgáljon.

A Progressz 82 szombaton levált az ISS-ről, majd a Föld légkörébe belépve megsemmisült.

A Roszkoszmosz szerint a Progressz 82 és a Szojuz MSz-22 meghibásodása között nincs összefüggés. Az űrügynökség állítása szerint olyan sérülésekről van szó, melyeket előtte sem a gyártás során, sem pedig a felszállás előtt nem regisztráltak. Megjegyezték, hogy a képek alapján valóban hibák vannak az űrhajó hűtőradiátorán és a napelemeken is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.