Tech hvg.hu 2023. február. 22. 12:03

Eltűnt egy német férfi szervezetéből a HIV-vírus, miután új őssejteket kapott

A németországi Düsseldorfi Egyetem kutatói egy leukémiában szenvedő beteg csontvelőjét helyettesítették egy donor őssejtjeivel. A vizsgálatok azt mutatták, a férfi szervezetéből eltűnt a HIV-vírus. Ez volt a világ harmadik ilyen sikeres terápiája.

Egy 53 éves németországi férfi már legalább a harmadik olyan HIV-fertőzött a világon, akit gyógyultnak nyilvánítottak, miután a csontvelősejtjeit egy donortól származó, HIV-rezisztens őssejtekre cserélték – számolt be róla a Nature. Az eset reményt adhat a HIV-fertőzöttek számára.

A kutatók évek óta antiretrovirális terápiát (ART) alkalmaznak a HIV-fertőzötteknél azért, hogy a vírust kimutathatatlan szintre csökkentsék a szervezetben, így pedig megakadályozzák, hogy más emberekre is átterjedjen. Ugyanakkor ez sem tökéletes megoldás, mert az immunrendszer a vírust elzárja, és ha felhagynak a terápiával, az újra szaporodni kezd. Éppen ezért egy olyan kezelésre lenne szükség, ami eltüntetné azokat a „tartályokat”, amelyekben a vírust tárolja a szervezet.

A jelek szerint éppen ez történt a legutóbbi beteggel is. A „düsseldorfi betegként” emlegetett férfi 2018-ban hagyott fel az ART-terápiával, és azóta sincs jelen a vírus a szervezetében.

Az őssejt-technikát először Timothy Ray Brown kezelésére használták, akit gyakran berlini betegként emlegetnek. A férfi 2007-ben csontvelő-átültetésen esett át, melynek során ezeket a sejtjeit elpusztították, és egészséges donortól származó őssejtekkel helyettesítették az akut mieloid leukémia (a vérképző rendszer rosszindulatú betegsége) kezelésére.

Nem sikerült: hatástalannak bizonyult az egyik ígéretes HIV-vakcina

3900 emberen tesztelték a Janssen HIV elleni oltóanyagát a Mosaico kutatás keretében, azonban az nem előzte meg jobban a fertőzést, mint a placebo.

A kutatók egy CCR5Δ32/Δ32 jelű genetikai mutációval bíró embert választottak Brown donorjául, ami gyakorlatilag megakadályozza, hogy a HIV-vírus egy fehérje segítségével bejusson az immunsejtekbe. Az eljárás után Brown felhagyott az ART-terápiával, és 2020-ban bekövetkezett haláláig már nem jelent meg a HIV a szervezetében.

2019-ben ugyanezzel az eljárással a londoni Adam Castillejót gyógyították meg, 2022-ben pedig egy New Yorkban lévő beteg esetében jelentették be, hogy már 14 hónapja HIV-mentes – igaz, az ő esetében egyelőre korai azt állítani, hogy valóban meggyógyult. Ravindra Gupta, a brit Cambridge-i Egyetem mikrobiológusa szerint a legújabb tanulmány „megerősíti azt a tényt, hogy a CCR5 jelenleg a legjobb esély a gyógyulásra”.

A düsseldorfi beteg szervezetében nagyon alacsony volt a HIV-vírus szintje, amikor 2013-ban nála is akut mieloid leukémiát diagnosztizáltak.

2013-ban a németországi Düsseldorfi Egyetem kórházában a Björn-Erik Jensen virológus vezette csapat elpusztította a páciens rákos csontvelősejtjeit, és a CCR5Δ32/Δ32 mutációval rendelkező donor őssejtjeivel helyettesítette azokat.

66 éves HIV-fertőzöttet gyógyítottak ki a betegségből, ő a legidősebb páciens, akinél ez sikerült

A pácienst őssejtátültetéssel tudták meggyógyítani az orvosok. Még 1988-ban diagnosztizálták nála a fertőzést.

A következő öt évben Jensen csapata szövet- és vérmintákat vett a pácienstől. A transzplantáció utáni években a tudósok továbbra is találtak olyan immunsejteket, amelyek reagáltak a HIV-re. Mindez arra utalt, hogy egy tároló valahol még maradt a férfi testében, az azonban nem világos, hogy ezek az immunsejtek aktív vírusrészecskéket vagy vírusmaradványok „temetőjét” célozták-e meg. Emellett a vírus DNS-ét és RNS-ét is megtalálták a szervezetében, de ezek nem replikálódtak.

Hogy megnézzék a transzplantáció lehetséges hatását, a tudósok egereken is kipróbálták ezt. Kiderült, a vírus ott sem volt képes szaporodni. Ezután jött a végső lépés, az ART terápia befejezése. A beteg szervezetében a későbbi vizsgálatok se mutatták ki a vírus jelenlétét.

A kutatók szerint egylőre nem valószínű, hogy a leukémiás betegeken túl másokon is kipróbálják a módszert, mert az átültetés túl kockázatos. Ugyanakkor már dolgoznak egy eljáráson, amely során a beteg saját testéből vett, majd genetikailag módosított őssejteket alkalmaznának, ami kiküszöbölné a donorsejtek szükségességét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.