Az éghajlati kockázatok felmérésével foglalkozó XDI a világ több mint 2600 régiójánál vizsgálta meg, hogy mennyire vannak kitéve a globális felmelegedés okozta környezeti katasztrófáknak. Kevés országban dőlhetnek hátra az eredmények láttán. Magyarországon sem.
Ha valakinek, Kínának egészen biztosan elemi érdeke kell, hogy legyen a szén-dioxid kibocsátás csökkentése és a globális felmelegedés megfékezése. Az XDI klímavédelmi szervezet friss jelentése ugyanis azt mutatja, hogy a világ 20 olyan régiója közül, amit kritikus mértékben veszélyeztet az emelkedő vízszint és a szélsőséges időjárás, 16 Kínában található. Ezek között több olyan is van, melyet fontos ipari központkét tartanak számon.
Az XDI elemzői több mint 2600 régiót vizsgáltak meg éghajlati modellek, valamint időjárási és környezeti adatok alapján, hogy felmérjék, milyen gazdasági károkat okozhat a hőmérséklet emelkedése 2050-ig.
A tanulmány az ENSZ által kiadott forgatókönyvön alapul, amely szerint az évszázad végére 3 Celsius-fokkal nő a globális átlaghőmérséklet.
A friss elemzés szerint a világgazdaság ütőereiként számon tartott régiók katasztrofális veszélyekkel néznek szembe. Ilyen például a tengerszint emelkedése, a folyók áradása és az erdőtüzek. Ezek következtében leállhatnak gyárak, értéktelenebbé válhatnak ingatalnok, kivonulhatnak a befektetők.
A világ legsebezhetőbb régiója a kínai Csiangszu tartomány, amely az ország GDP-jénk 10 százalékát termeli meg. Ezt követi a szomszédos Satung, valamint az acélgyártó bázis, Hopej. Az árvízveszély miatt Honen lett a negyedik legveszélyeztetettebb tartomány.
A jelentés a magyarországi vármegyéket is tartalmazza. Ezek közül az alábbiakat lehet megtalálni a listában, a mögöttük lévő szám pedig azt jelenti, hogy a 1600-as lista hányadik helyét foglalják el.
- Pest – 607,
- Csongrád-Csanád – 861,
- Szabolcs-Szatmár-Bereg – 1181,
- Fejér – 1765,
- Győr-Moson-Sopron – 1335,
- Heves – 1336,
- Hajdú-Bihar – 1371,
- Jász-Nagykun-Szolnok – 1446,
- Komárom-Esztergom – 1639,
- Vas – 1646,
- Nógrád – 1692,
- Tolna – 1923,
- Somogy – 1941,
- Veszprém – 1882,
- Zala – 2037.
Átnézték az elmúlt 50 év OMSZ-adatait, fontos felfedezést tettek Magyarország időjárásáról
Jelentősen nő az őszi meleg periódusok száma Magyarországon, ami kedvező az őszi belföldi turizmus számára és kitolja a fűtési időszak kezdetét, de káros hatással lehet a lombhullató erdőkre - írja elemzésében Szabó Péter éghajlatkutató és Pongrácz Rita meteorológus.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.