Elképesztő videót adott ki a NASA: így emelkedett az elmúlt 30 évben a globális tengerszint
Látványos módon mutatja be a NASA, hogy mekkora probléma valójában a tengerszint emelkedése, mindehhez az elmúlt nagyjából 30 év adataihoz fordultak.
Látványos módon mutatja be a NASA, hogy mekkora probléma valójában a tengerszint emelkedése, mindehhez az elmúlt nagyjából 30 év adataihoz fordultak.
Amerikai kutatók műholdas adatok elemzése során arra jutottak, hogy a megemelkedő tengerszint miatt gyorsabban olvadnak a gleccserek a korábban gondoltnál.
A NASA tudósai 1993 óta mérik, hogy mennyivel emelkedik meg a tengerek vízszintje. 2022-ben már módosítani kellett az előrejelzésen is.
Az éghajlati kockázatok felmérésével foglalkozó XDI a világ több mint 2600 régiójánál vizsgálta meg, hogy mennyire vannak kitéve a globális felmelegedés okozta környezeti katasztrófáknak. Kevés országban dőlhetnek hátra az eredmények láttán. Magyarországon sem.
A kínai partok közelében gyorsabban emelkedik a tengerszint. Kutatók szerint elképzelhető, hogy ezekre a vizekre nagyobb hatással van a klímaváltozás.
A WaterStudio nevű építészeti iroda világszerte tervezett már úszó otthonokat, irodákat, iskolákat. Ezúttal a Maldív-szigeteken valósítanának meg hasonlót.
Az eddigi prognózisnál kétszer gyorsabban emelkedik a tengerszint Új-Zéland egyes vidékein egy hétfőn publikált kutatás szerint, a vízszintemelkedés egyebek közt a szigetország két legnagyobb városát, Wellingtont és Aucklandet veszélyezteti.
Nemcsak a Föld mélyének hatalmas erői hatnak a festői görög Szantorini szigetcsoport vulkánjának működésére, hanem a szigeteket körülölelő tenger szintje is – állítják brit tudósok a Nature Geoscience című szakfolyóiratban.
Megint használni kellett a 6 milliárd euróból megépített mobilgátrendszert.
Az Északi-tengeren Skócia és Norvégia közötti 476 kilométer hosszú és egy Franciaország és Délnyugat-Anglia közötti 161 kilométeres gát védhetné meg Európa több mint 25 millió lakóját a várhatóan több méteres tengerszint-emelkedés következményeitől holland kutatók szerint.
Az eddig becsültnél nagyobb mértékben, már ebben az évszázadban megemelheti a tengerszintet az antarktiszi jégolvadás. Egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmánya szerint az évszázad végéig csupán ez a tényező 58 centiméterrel növelheti meg a vízszintet.
Az 1990-es évekhez képest 7-szer gyorsabban olvad a jég Grönlandon a terület jégveszteségéről készült eddigi legátfogóbb tanulmány szerint. A tudósok műholdfelvételek alapján jutottak erre.