Amerikai kutatók műholdas adatok elemzése során arra jutottak, hogy a megemelkedő tengerszint miatt gyorsabban olvadnak a gleccserek a korábban gondoltnál.
A korábban gondoltnál sokkal gyorsabban olvad egy nagy gleccser Grönland északnyugati részén, ami gyorsabb globális tengerszint-emelkedést vonhat maga után – írja a Gizmodo. A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban megjelent új tanulmányban a NASA és a Kaliforniai Egyetem kutatói arról írnak, hogy a Petermann-gleccser és az egyre melegedő óceán egymásra gyakorolt hatása miatt előbbi a szokásosnál jóval gyorsabban olvadhat el.
A tudósok műholdfelvételek segítségével vizsgálták a jég mennyiségét a térségben, és arra jutottak, hogy az említett Petermann-gleccser mérete az óceán árapályára reagálva ingadozik. A tanulmány szerint 2017 és 2022 között a talajzóna – az a határ, ahol a gleccser már nem a szárazföldön fekszik, hanem a vízen lebeg – jelentősen változott. A nyugati oldalán 1,6 km-t, a közepén viszont 3,7 km-t húzódott vissza.
Ez bizony baj: gyorsabban olvad a végítélet napi gleccser, mint azt a tudósok korábban gondolták
609 méter mélyen, az Icefin nevű robottal vizsgálták a Thwaites-gleccser állapotát kutatók, és amit láttak, az továbbra sem megnyugtató. Jelenlegi számítások szerint a gleccser elolvadása 45,72 centiméterrel emelné meg a tengerszintet.
Eric Rignot, a NASA tudósa szerint ha ez a kölcsönhatás továbbra is fennmarad, akkor az eddiginél jóval gyorsabb tengerszint-emelkedésre számíthatunk. A folyamat ráadásul egy ördögi körhöz vezethet: minél gyorsabban olvadnak a gleccserek, annál gyorsabban emelkedik a tengerek vízszintje. Emiatt még nagyobb felületen érintkezik az óceán és a jég, ami még gyorsabb olvadáshoz és még gyorsabb tengerszint-emelkedéshez vezethet.
Rignot szerint ezek a hatások nem szerepelnek a klímaváltozással kapcsolatos előrejelzésekben, így ha ezt is beépítenék a modellekbe, a tengerszint-emelkedés várható mértéke 200 százalékkal növekedne. A hatás ráadásul nemcsak a Petermann-gleccserre vonatkozna, hanem az összesre.
Az 1970-es évek óta már 14 millimétert emelkedett az óceánok szintje, ráadásul melegebb is lett a víz, ami tovább katalizálja az olvadást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.