Tech hvg.hu/MTI 2019. december. 10. 19:03

3800 milliárd tonna jég tűnt el Grönlandon, és ez komoly baj

Az 1990-es évekhez képest 7-szer gyorsabban olvad a jég Grönlandon a terület jégveszteségéről készült eddigi legátfogóbb tanulmány szerint. A tudósok műholdfelvételek alapján jutottak erre.

Az eddig is tudható volt, hogy Grönlandon nagyon gyorsan olvad a jég, habár az utóbbi hónapokban mintha lelassult volna a folyamat. Brit szakemberek új megfigyelései azonban arra engednek következtetni, hogy ez nagyon nincs így – derül ki a BBC cikkéből.

A mintegy 90 sarkköri kutatóból álló tudóscsapat számos műhodfelvételt elemezve arra jutott, hogy a grönlandi jég valójában gyorsabban olvad, mint hitték. A szakemberek 11 műholdmisszió során készült adatmennyiséget tekintettek át. A szerkezetek 1992 és 2018 között készítettek felvételeket, illetve dokumentálták a jégtakaró térfogatát, vastagságát, súlyát és mozgását. A csapat ezután egyesítette a régi megfigyelésekből származó adatokat a legújabb időjárási és éghajlati modellekkel.

A kutatók azt találták, hogy a vizsgálati időszakban, vagyis 1992 és 2018 között 3,8 ezer milliárd tonna jég tűnt el a területen. A drámai mértékű jégolvadás elsősorban a partok közelében zajlott. Mindez hétszeres növekedést jelent harminc év alatt. A jelenség emellett 10,6 milliméterrel emelte a globális tengerszintet.

AFP / Ritzau Scanpix / Mads Claus Rasmussen

 Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2013-as előrejelzése 60 centiméterben jelöli meg a globális tengerszint-emelkedést 2100-ig, ami azt jelentené, hogy éves szinten 360 millió ember lenne kitéve a part menti áradásoknak. A mostani mutatók szerint azonban a grönlandi jégtakaró a vártnál jóval gyorsabban olvad, vagyis inkább az IPCC "legdrasztikusabb" forgatókönyvét követi, ami még plusz hét centiméternyi emelkedést jelentene.

 Leedsi Egyetem professzora, Andrew Shepherd szerint "a jelenlegi tendenciát nézve, a grönlandi jégolvadás miatt évente 100 millióan lesznek kitéve az áradásoknak a század végére, vagyis a globális tengerszint teljes emelkedését nézve összesen 400 millióan". A kutatók regionális klímamodelleket alkalmazva mutatták ki, hogy a jégolvadás feléért a levegő hőmérsékletének emelkedése okozta felszíni olvadás a felelős, míg a másik feléért a melegedő óceánvíz miatt intenzívebbé vált gleccsermozgás.

A grönlandi jégolvadásról szóló új tanulmány a Nature-ban olvasható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.