Tech hvg.hu 2023. február. 06. 12:03

Régi gyógyszer új hasznára jöttek rá a Semmelweis Egyetemen: hamarabb gyógyul, aki beszedi

Fekete Andrea, a Semmelweis Egyetem docense munkatársaival együtt próbálta ki a fluvoxamin nevű készítményt a kórházi ápolásra és oxigénre szoruló koronavírusos betegeken. Biztató eredmény született.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Rövidebb ideig voltak kórházban és hamarabb felépültek azok a betegek, akiket a koronavírus-fertőzésük során a fluvoxamin nevű készítménnyel kezeltek – állapította meg a Semmelweis Egyetem kutatása. Fekete Andrea, az egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi docense szerint a másfél éven át tartó vizsgálat egyértelmű eredményt hozott.

Az egyetem közlése szerint a klinikai vizsgálatok során 66 középsúlyos (átlagosan 55 éves) beteget – akik kórházi ellátásra és oxigénre szorultak, de nem kellett őket lélegeztetőgépre tenni – vontak be a kipróbálásba. Az orvosok négy hónapon át adtak nekik fluvoxamin-kezelést: a készítményt szájon át szedték be naponta kétszer.

A fluvoxamin egy régóta használt szer a gyógyászatban, antidepresszánsként ismert.

Rawpixel

Az eredmény azt mutatta, hogy azok, akik megkapták a kezelést, öt nappal korábban hagyhatták el a kórházat, a teljes tünetmentességet pedig mintegy egy héttel hamarabb érték el, mint a placebót kapott betegek.

„A kezelés különösen hatékonynak bizonyult azoknál a magas rizikójú pácienseknél, akik diabétesszel, magas vérnyomással vagy krónikus tüdőbetegséggel küzdenek” – mondja Fekete, aki szerint a másfél évig tartó, 2-es fázisú klinikai vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy a kezelés mérsékelheti a gyulladásos folyamatokat és a tüdő károsodást is, valamint enyhíti a szubjektív tünetek egy részét, például a kínzó köhögést.

Megnézték 52 ezer beteg adatait, kiderült, melyik a hosszú Covid hét leggyakoribb tünete

Az amerikai Missouri Egyetem kutatói szerint jóval kevesebb tünet köthető ténylegesen a hosszú Covidhoz, mint azt eddig gondolták.

Az alapötlet a magyar kutatócsoport korábbi felfedezésén alapul, mely szerint a Sigma-1 receptor serkentése gyulladáscsökkentő és hegesedést gátló hatású lehet a tüdőben. Korábbi neurobiológiai kutatások kimutatták, hogy a Sigma-1 receptor aktiválása csökkenti az agyban a gyulladásos folyamatokat, ezáltal hat jótékonyan a szervezetre.

A klinikai vizsgálatok során a gyógyszernek semmilyen káros mellékhatása nem volt, így a jelenlegi eredmények szerint alkalmazható lehet a koronavírusos betegek kezelésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.