Gyöngyházszínű felhők általában csak a sarkvidékeken képződnek az extrém hideg miatt, ám ezúttal Skócia felett fotóztak le néhányat.
Törökország felett nemrég egy különleges felhő jelent meg, ami első ránézésre olyan volt, mintha egy UFO-t látna az ember. Most egy újabb különlegesség jelent meg az égbolton, ezúttal Skócia felett.
A The Guardian beszámolója szerint a gyöngyházfényű felhő – amelyről képet is sikerült készíteni – különlegessége általában a sarkvidék felett, a szélsőségesen hideg levegőben keletkeznek, ám helyi idő szerint vasárnap este és hétfő reggel a skóciai Aberdeenshire-ben, a Highlandsben és Morayben észlelték azokat.
A gyöngyházfényű (vagy poláris sztratoszférikus) felhő az egyik legszebb képződmény az alkonyati égbolton. A nevét a színéről kapta, amit annak köszönhet, hogy a napfény megtörik a benne lévő jégkristályokon.
Did you spot them? Some great photos of rare nacreous or 'mother of pearl clouds' earlier, taken by our @BBCWthrWatchers. pic.twitter.com/vbXCdjqQ6E
— BBC Scotland Weather (@BBCScotWeather) January 29, 2023
Szinte az összes felhő a troposzférában képződik, ami 6–18 km-es magasságot jelent. A gyöngyházfényű felhők azonban ennél jóval magasabban, a sztratoszférában jönnek létre, ami 18–50 km-es magasságban van. Mivel a légkör ezen része nagyon száraz, a hőmérsékletnek rendkívül hidegnek – legalább –78 Celsius-foknak – kell lennie, hogy a nedvesség jégkristályokká fagyjon, amelyek gyöngyházfelhőket képeznek.
A felhők gyakrabban fordulnak elő a skandináv és a kanadai égbolton télen, ahol a légkör képes ennyire lehűlni. Az Egyesült Királyságban azonban melegebb van, ezért ott nem, vagy csak nagyon ritkán keletkezik ilyen látványosság.
Ilyen képződmény akkor jelenhet meg az Egyesült Királyság felett, amikor a hideg sarki levegő dél felé terjed a sarki örvény eltolódása miatt. Ezt az eltolódást a hurrikán erejű téli szelek okozzák, amelyek a sztratoszférában keringenek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.