Tech hvg.hu 2023. január. 21. 08:03

Sikerült a tesztje a kínai szupervonatnak, amely 1000 km/h-val is roboghat

Kína egy kétkilométeres tesztpályán gyorsította fel a saját fejlesztésű hipergyors vákuumvasútját, ami ha elkészül, a világ leggyorsabb szárazföldi közlekedési eszköz lesz.

A South China Morning Post jelentése szerint Kína sikeresen tesztelte ultragyors hyperloop-vonatát. A lap úgy tudja, összesen három alkalommal gyorsították fel a szerelvényt a Datongban található maglev vonalon. A maglev technológia lényege, hogy a járművet a mágneses erő tartja a pálya felett, így az nem érintkezik vele.

A teszt során 50 km/h sebességre gyorsult fel a szerelvény, a végső cél azonban az, hogy 1000 km/h, vagy annál is nagyobb sebességgel tudja szállítani az utasokat az erre a célra kialakított csőben. Ha a projekt megvalósul, akkor ez a vonat lesz a világ leggyorsabb, szárazföldi közlekedési eszköze.

Néhány évvel ezelőtt Elon Musk arról írt a Twitteren, hogy az általa fejlesztett Hyperloop maximális sebessége 463 km/h.

Ahogy az Interesting Engineering írja, a jelenlegi kínai pálya csupán 2 km hosszú. Ezt a következő néhány évben 60 km-re bővítik ki. Néhány hónapja végeztek már itt egy tesztet, akkor 130 km/h-t sikerült elérni. A tesztpálya bővítése azóta is zajlik, a végső cél pedig az, hogy el lehessen érni rajta az 1000 km/h sebességet.

Jelenleg Kína üzemelteti a világ legnagyobb nagysebességű vasúti hálózatát, amelynek teljes hossza meghaladja a 42 ezer km-t. A tervek szerint a következő években ezeken a vonalakon elérnék a 400 km/h sebességet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.