A NASA a 2040-es években indítaná útnak a Habitable World Observatory nevű űrteleszkópot, ami segíthet megtalálni a Földön kívüli életet.
Bár még csak egy év telt el azóta, hogy a James Webb űrtávcső (JWST) elérte végleges helyét, ahol megkezdték vele a munkát a tudósok, a NASA szakemberei már az utódját tervezik. Ez lesz a Habitable World Observatory (HWO), a JWST-hez hasonlóan szintén több milliárd dollárból épül majd meg, és a tervek szerint a 2040-es évek elején indulhat majd útnak.
Az eszköz legfőbb feladata az lesz, hogy felkutassa a Földhöz hasonló exobolygókat a világűrben. Bár a NASA asztrofizikai részlegének igazgatója, Mark Clampin elmondása szerint a projekt még mindig a tervezés korai fázisánál jár, az eddig kiderült részletek elég sok mindent elárulnak a készülékről – írja az Interesting Engineering.
Lenyűgöző fotókat küldött „haza" a James Webb űrteleszkóp, jobban megérthetjük a bolygónk eredetét
A tudósok reményei szerint a James Webb által nemrég lefotózott, a korai univerzumra hasonlító csillagrégió tanulmányozásával kiderülhet, hogyan alakultak ki az első égitestek az ősrobbanás után 2-3 milliárd évvel.
Elsőként rögtön itt van a távcső neve. A Habitable World Observatory elnevezést magyarra nagyjából úgy lehetne lefordítani, hogy Lakható világok űrtávcső, ami azt mutatja, a NASA nemcsak egyszerűen exobolygókat akar keresni, hanem tudni akarja, van-e a Földhöz hasonlóan lakható bolygó az univerzumban.
Ha talál ilyet, akkor nagy valószínűség szerint a Földön kívüli életet is megtalálja a készülék. A NASA az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a kérdés megválaszolására. A James Webb űrteleszkóp épp most fedezte fel az első exobolygóját, a HWO pedig valószínűleg túltesz majd ezen a teljesítményen.
A beszámoló szerint a HWO-t úgy tervezik meg, hogy azt a világűrben robotok segítségével szerelni és fejleszteni is lehessen. Mindez jelentős előrelépés ahhoz képest, hogy a JWST-nél ilyenre nincs lehetőség, így annak 10 évre tervezett küldetése végén valószínűleg nem lehet majd tovább használni.
Idegen bolygóra bukkant a James Webb űrteleszkóp, akkora, mint a Föld
A kutatók szerint az LHS 475 b jelű exobolygó átmérője a Föld átmérőjének 99 százaléka, az viszont nem biztos, hogy légköre is van.
A tervek szerint a HWO-t ugyanúgy 1,5 millió kilométerre telepítik majd a Földtől, mint a James Webbet, ám az újabb készülék nem infravörös, hanem optikai fényt fog rögzíteni.
Hogy mennyi lesz az űrtávcső tényleges költsége, nem tudni, ahogy azt sem, valóban útnak tud-e indulni a 2040-es években. A James Webb űrtávcső indítása sokat késett, és az építés költségei is elszálltak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.