Tech hvg.hu 2023. január. 13. 00:03

Halálos baktérium lappanghat az emberben, a kórházi kezelésekkor támadhat

A kutatók szerint érdemes lenne többféle baktériumra letesztelni a betegeket, mielőtt megműtik őket.

Bár az amerikai kórházak jól sterilizáltak, és szigorúan betartják az összes szükséges ellenőrzést, ami megakadályozhatja a fertőzések terjedését, évente mégis nagyjából 100 ezer ember hal meg az olyan fertőzések miatt, amit a kórházban szedtek össze. A Washington Egyetem kutatói ezért annak próbáltak meg utánajárni, hogy mi okozhatja ezt a magas számot.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a Science Translational Medicine című tudományos lapban megjelent tanulmányban azt írják, egy olyan tényező is okozhatja ezeket a haláleseteket, amikre eddig nem gondoltak a szakemberek. Nevezetesen: kórházi betegek saját maguk is a káros baktériumok forrásai lehetnek.

Mint írják, a betegek egy része talán sosem tudja meg, de lehetséges, hogy olyan halálos baktérium van a szervezetükben, ami csak arra vár, hogy a működését valami beindítsa. Ezek nem ártanak az egészséges embereknek, de gyakran életveszélyes fertőzésekhez vezethetnek más kórházi betegben.

Megcsinálták a spray-t, amivel sterilizálhatjuk az élelmiszereket

A kutatók spray formában juttatnák ki a baktériumok elpusztításához használható vírusokat az élelmiszerek felületére, hogy azok ne okozzanak megbetegedést.

A kutatók katétereket teszteltek az egereken, és azt találták, hogy az alkalmazás után nem sokkal húgyúti fertőzés jelent meg a szervezetükben – holott azok ugyanolyan sterilek voltak, mint azok, amelyeket közvetlenül a műtét előtt használnak a betegeknél.

Az egerekben az Acinetobacter baumannii nevű baktérium jelent meg, amely húgyúti fertőzéseket, tüdőfertőzéseket és számos egyéb egészségügyi problémát okozhat az embereknél. A kutatók azt tapasztalták, hogy az egerekben is szaporodásnak indult ez a baktérium, holott előtte sem a katéterekben, sem az egerekben nem találták ezen kórokozó nyomát. A vizsgálat azonban kiderítette, hogy az végig az egerek húgyhólyagjának sejtjeiben bújt meg.

A katéter alkalmazása után 24 órával az egerek 50 százalékánál jelentkeztek húgyúti fertőzések.

Rájöttek a tudósok, hogyan védik ki a baktériumok az antibiotikumok hatását

A kutatók szerint a Streptococcus képes arra, hogy a szervezetből vegyen fel tápanyagot a szaporodásához akkor, amikor az antibiotikum épp ezt akarja legátolni.

A szakemberek úgy vélik, a kórházi kezelés alatt álló, megműtött betegek is hasonló módon kaphatják el a fertőzést, ezért hangsúlyozzák, hogy minden ehhez hasonló baktériumra le kellene őket tesztelni, mielőtt megműtenék őket. Kiemelték: az ilyen kórokozók nagyon rezisztensek az antibiotikumokkal szemben, ami megnehezíti a fertőzés kezelését a legyengült immunrendszerű betegeknél. Éppen ezért azt remélik, a kutatás segít majd abban, hogy világszerte csökkenjen a kórházi fertőzések, valamint az ezek miatt bekövetkező halálozások száma.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.