A kutatók egy földi radarrendszer segítségével örökítették meg egy fényképen eddig soha nem látott részletességgel az Apollo 15 küldetésének leszállási helyét, valamint a Tycho-krátert.
Soha nem készültek még olyan nagy felbontású képek a Holdról a Föld felszínéről, mint amiket a csillagászok mutattak be nemrég az Amerikai Csillagászati Társaság 241. ülésén. A felvételeket egy olyan szerkezettel készítették, ami a mikrohullámú sütőnél kisebb teljesítménnyel dolgozott.
A LiveScience beszámolója szerint a radarrendszer segítségével sikerült megörökíteni a NASA Apollo 15 küldetésének leszállóhelyét, valamint a Tycho-krátert. A képeket a 100 méter átmérőjű Green Bank Telescope (GBT) segítségével készítették el. Ez jelenleg a világ legnagyobb irányítható rádióteleszkópja, vagyis úgy tervezték, hogy a tányérját az égbolt különböző pontjai felé irányítsa. A kilőtt jeleket egy 25 méter átmérőjű rádióteleszkóp fogta fel Hawaiin.
Bár a szerkezet csupán 700 W teljesítményt adott le, az Apollo 15 leszállóhelyénél 1,5, a Tycho-kráternél pedig akár 5 méter átmérőjű objektumokat is ki lehet venni a képeken.
A kutatók az eszközt arra is használták, hogy adatokat rögzítsenek arról az 1 km átmérőjű aszteroidáról, ami a Föld–Hold-távolság ötszörösével egyenlő távolságra húzott el a bolygónk mellett. Bár mérete és pályája miatt potenciálisan veszélyes objektumról van szó, a szakemberek szerint nem kell attól tartani, hogy a Föld összeütközik vele.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.