Tech hvg.hu 2023. január. 10. 16:03

Egy új tesztelési eljárás segíthet felfedezni az eddig még nem ismert vírusokat

A Yale Egyetem kutatóinak új tesztje az emberi szervezet reakcióinak nyomát használva szűrné ki azokat az orrváladékmintákat, amelyeket érdemes lenne alaposabban megvizsgálni, új vírusok után kutatva.

A már ismertek mellett joggal aggódhatunk a még nem ismert vírusok miatt is, mint arra a koronavírus-világjárvány is rámutatott. Ezért is fontos, hogy a tudósok és az orvosok az új, feltörekvő variánsokra is figyelmet fordítsanak – azokra, amelyek esetlegesen kikerülik a jelenlegi kezelési módokat, és váratlanul érhetnek minket.

Több mód is van arra, hogy az emberi egészségre veszélyt jelentő új vírusokat kiszűrjük: például az állatokban jelen lévő betegségek megfigyelése, ami az olyan vírusokra figyelmeztethet bennünket, amelyek akár más fajokra is átugorhatnak. Ez azonban igen nehéz folyamat, ráadásul nem minden, az állatokban jelen lévő kórokozó lehet veszélyes az emberre.

A megoldás a Yale Egyetem kutatói által kifejlesztett új orrkenetteszt lehet, mely képes gyorsan figyelmeztetni a szakértőket egy még ismeretlen veszély jelenlétére anélkül, hogy a vírust közvetlenül ki kéne mutatni.

Az első tesztek azt mutatják, hogy ez egy gyors és hatékony megoldás lehet azon rejtőzködő vírusok kimutatására, amiket másként nem észlelnének, mert még nem ismernek.

Ez az új, a The Lancet Microbe folyóiratban publikált tanulmány a csapat egy korábbi kutatására épül, mely rendellenességeket keresett olyan betegek orrváladékmintáiban, akik a gyanú szerint légúti fertőzésben szenvedtek. Egy ilyen teszt nagyjából 10–15 ismert vírust képes kimutatni, ám a korábbi kísérlet arra világított rá, hogy néhány esetben még akkor is találtak arra szolgáló bizonyítékokat a szervezetben, hogy az küzd egy fertőzéssel, amikor ismert vírus már nem volt felismerhető a mintában. Konkrétan a CXCL10 magas szintje volt észlelhető, ami egy, az orrnyálkahártya által termelt, vírusellenes fehérje.

Az új tanulmányban olyan régi mintákon végeztek genetikai szekvenálást, amelyeknél nagy mennyiségben találtak CXCL10-et, kimutatva ezzel az influenzavírus ritka, C-variánsát.

Sőt, mint a Science Alert összefoglalójából kiderül, a kutatócsapat ugyanezen eljárással talált 4 olyan koronavírus-esetet is, amelyeket még nem észleltek, amikor a mintákat levették.

Egy egészségügyi intézményben rengeteg olyan orrváladékteszt lehet, melyen nem mutattak ki ismert vírusokat, azonban a CXCL10 jelenléte árulkodhat arról, hogy közelebbről is meg kellene vizsgálni a mintát új vírusok után kutatva. Ugyan ez nem minden esetben járna találattal is, de javíthatná az új járványok utáni kutatások hatékonyságát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.