Tech hvg.hu 2023. január. 05. 13:03

Új hűtési rendszert kapott egy kínai szénerőmű, 54 100 tonnával csökken a szén-dioxid-kibocsátása

Kína azt állítja, Senhszi tartományban a hálózatra kapcsolta a világ első, „természetes közvetlen hűtési” rendszerrel felszerelt szénerőművét. Az állami tulajdonú China Global Television Network beszámolója szerint mindez áttörést jelenthet a kínai erőművek hűtési technológiájában.

A jelentés szerint – amit az Interesting Engineering szemlézett – a rendszer az üzemben lévő természetes légáramot használja fel arra, hogy a hőt elvezesse a légkondenzátorba. A fejlesztés lényege tehát, hogy a légáramlat keringetéséhez nincs szükség ventilátorra. Ez nemcsak a zajt, de a felhasznált elektromos áram mennyiségét is csökkenti. Sőt, állítólag vízszivattyúkra sincs szükség a hűtéshez.

Hogy pontosan hogyan működik a megoldás, azt egyelőre nem árulták el a szakemberek, de állítólag a közvetett hűtés és a léghűtés előnyeit kombinálja.

Belevágott Kína a légszennyezés csökkentésébe, és elképesztő eredményt értek el

Három év leforgása alatt óriási mértékben sikerült csökkenteni a szénerőművek légszennyezését, a jövőben pedig még tovább javulhat a helyzet.

A szakemberek úgy látják, hogy a Jülin városában működő Janghuopan Erőmű ennek köszönhetően évente 24 500 tonna szenet takaríthat meg, ami 54 100 tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását. Emellett az üzem szinte egyáltalán nem bocsát ki kormot, kén-dioxidot vagy nitrogén-oxidot.

A megoldásra – ha valóban működik – óriási szükség van, Kína ugyanis a világ többi részéhez képest gyorsabb ütemben növelte a szénbányászatot és a széntüzelésű erőművek építését. Emiatt az ország energiatermeléshez kapcsolódó üvegházhatású gázkibocsátás közel 6 százalékkal nőtt 2022-ben, ami az elmúlt évtized leggyorsabb ütemű növekedését jelenti.

Alacsonyabb lehet a születési súly, ha a kismamát légszennyezés éri

Az amerikai kutatók szerint a terhesség korai szakaszától egészen a középső szakaszáig érdemes kerülni a légszennyezettséget, mert annak olyan hatása lehet, mintha dohányozna a kismama.

Kína több szenet éget el, mint a világ többi része együttvéve, és könnyen lehet, hogy még évtizedekig nem tud lejönni az ország erről a fajta energiaforrásról. A szakértők szerint ha tovább folytatódik a szénerőművek építése, azzal gyorsan a 1,5 Celsius-fokos globális átlaghőmérséklet-emelkedés fölé lökheti a világot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.