A Citizen elkészítette a cég második okosóráját, a CZ Smart YouQ-t, aminek fejlesztésébe az IBM-et és a NASA-t is bevonta.
A Citizen néhány évvel ezelőtt – más hagyományos óragyártók nyomdokaiba lépve – bemutatta a cég első okosóráját, a CZ Smartot. Ebből azonban – ahogy a Gizmodo fogalmaz – hiányzott a vállalat által gyakran hangoztatott innováció. Most előállít az utóddal, és a jelek szerint ezen a téren sikerült előrébb lépnie egyet.
A Citizen az IBM-mel és a NASA-val közösen készítette el a CZ Smart YouQ nevű eszközét, amelynek érdekessége, hogy egy alkalmazás megmondja, mikor érdemes a viselőjének pihennie, vagy épp edzőterembe mennie.
Az óra nagyjából egy hétnyi viselés alatt összegyűjti róla a legfontosabb adatokat – az alvási ütemtervet, a mozgás- és fizikai aktivitási mintákat, valamint a pulzust –, majd ezekre építve olyan ütemtervet készít, ami megmondja, mikor érdemes aludnia, emiatt pedig mikor lesz a legéberebb.
Ha valaki például későn fekszik le aludni, valószínűleg a nap későbbi szakaszában lesz a legéberebb és energikusabb, mint azok, akik viszonylag korán ágyba bújnak.
A passzívan gyűjtött adatok mellett az óra éberségi teszteket is végeztet a viselőjével – hasonlóan ahhoz, ahogy a NASA teszteli a Nemzetközi Űrállomáson lévő űrhajósait. Persze a tét nem olyan nagy, így ezek inkább játékos feladványok, amin keresztül az óra jobban megértheti a viselője éberségi szintjét.
Amint összeállnak az adatok, az okosóra olyan javaslatokat tesz majd, amelyek segítenek enyhíteni a betegség hatásait, csökkenti a kimerültséget, javítja az éberséget, és elősegíti a jobb szokások kialakítását.
Az eszköz egyébként kétféle változatban, 41 és 44 mm méretben készült el, ám mindkettő esetében egy 1,3 colos AMOLED érintőképernyőről beszélhetünk. A belsejében a Snapdragon Wear4100+ processzor dolgozik, tárhelyből pedig 8 GB jutott neki. A kütyün a Google WearOS operációs rendszer fut, az ismert appok közül pedig a Spotify, a YouTube Music és az Amazon Alexa az, amit feltelepítettek rá. A Citizen azt állítja, hogy az akkumulátor több mint 24 órát bír ki egyetlen feltöltéssel, míg a teljes töltés körülbelül 40 percet vesz igénybe.
Az órát az Egyesült Államokban kezdi el árulni a Citizen, kiviteltől függően 350–435 dollár közötti összegért. Ez nagyjából 130–162 ezer forintot jelent.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.