Csontokon talált vágásnyomok fedték fel, hogy a medvék bőre segíthetett az embereknek túlélni a téli hideget már sok százezer évvel ezelőtt is.
Németországi lelőhelyen feltárt ősi csontok azt sugallják, hogy az emberek már legalább 320 000 éve is megnyúzták a medvéket a bőrükért.
A Journal of Human Evolution folyóiratban publikált kutatás rávilágít arra, hogy a barlangi medve ujj- és lábcsontjain talált mintázatok lehetnek a legkorábbi bizonyítékok a nyúzásra, és bemutatják azt, hogy őseink miként próbálták túlélni a kíméletlen téli körülményeket annak idején.
„Az medvék kihasználása, különösen a barlangi medvéké folyamatos viták tárgya már több mint egy évszázada, nemcsak az emberi étrend kapcsán fontos, hanem a bőr felhasználása miatt is” – írta a németországi Tübingeni Egyetem kutatócsoportja, melyet Ivo Verheijen archeozoológus vezetett.
A szóban forgó régészeti lelőhelyen, Schöningen város körül számos érdekes leletet találtak már a kutatók korábban. Ezek között voltak kő- és csontszerszámok, valamint állati csontok – köztük barlangi medvéké is. Ezen csontok közül többön is vágásnyomok láthatóak, ami annak a jele, hogy az ősi emberek lemészárolták az állatokat, s mindeközben a szerszámaik barázdákat vájtak azokba.
Két, a mancscsontokon talált kivágás azonban különös volt. Nem kizárólag azért, mert kicsik és precízek voltak – már az, hogy ott voltak, ok volt a vizsgálatra.
„A csontokon látható vágásnyomokat a régészetben gyakran értelmezik a húsfelhasználás jeleként. Ám a kéz- és lábcsontokról alig lehet húst lenyerni. Jelen esetben az ilyen finom, precíz vágásnyomok a bőr óvatos lefejtését jelezhetik” – mondta a kutatás vezetője.
Miután a csapat összevetette más, ugyanilyen csontokon látott vágásnyomokat az általuk találtakkal, úgy vélték, valóban nyúzásról lehetett szó.
A Science Alert összegzése szerint a medvebőr jobb védelmet nyújthatott az embereknek a saját bőrüknél. És mivel a medvék télen extra szőrt növesztenek, a hideg ellen ez különösen hatékony lehetett.
„Ezek a frissen felfedezett vágásnyomok annak a jelei, hogy körülbelül 300 000 éve az Észak-Európában élő emberek képesek voltak túlélni télen, köszönhetően részben a meleg medvebőrnek” – fogalmazott Verheijen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.