Tech hvg.hu 2023. január. 04. 01:03

9,6 milliószor lőtt másodpercenként a NASA egy aszteroidára, az eredmény segíthet megvédeni a Földet

A NASA a HAARP nevű antennarendszer segítségével december 27-én vette célba a 2010 XC15 jelű aszteroidát, hogy megtudja, milyen annak belső szerkezete.

Alaszkában működik az a 180, nagyfrekvenciás antennából álló rendszer (High-Frequency Active Auroral Research Program, HAARP), amit eredetileg azért hoztak létre, hogy a Föld légkörét vizsgálják vele. Nemrég új célt találtak neki: kilőttek egy rádiójelet a Holdra és a Jupiterre, hogy kiderüljön, egy napkitörés milyen zavarokat okozhat.

Az év végén egy másik célpontot is befogott a HAARP: december 27-én egy aszteroidára lőtt rádiójeleket, hogy többet megtudjunk az objektumról. A 2010 XC15-re akkor lőtt a NASA egy sor hosszú hullámú rádiójelet, amikor az a Föld–Hold-távolság kétszeresén belülre került a bolygónkhoz.

A kutatók azt remélik, hogy a HAARP komoly segítség lehet a Földet védő rendszerben. Bár egy aszteroidát nem tud úgy letéríteni a pályájáról, mint ahogy azt a DART-küldetés során láthattuk, a rádiójelek bevetésével létfontosságú információt szerezhetnek a tudósok az adott aszteroidáról.

Mark Haynes, a projektet vezető NASA-kutató szerint az adatokat a következő hetekben elemzik, később pedig közzéteszik majd az eredményeket.

Mi történhet és mi nem, ha egy valóban veszélyes aszteroida keresztezi a Föld pályáját?

Már nem sc-ifi, de még nem is valóság a Földet fenyegető kisbolygók elhárítása. Ezt jelzi több 2022-es csillagászati hír, köztük egy becsapódás magyar előrejelzése.

A HAARP bevetése azért is fontos, mert bár a NASA számos más eszközével képes az aszteroidák felületéről képet adni, a hosszú hullámok áthatolnak az objektumon, így annak belsejét fel lehet térképezni. A rendszer december 27-én összesen 9,6 millió rádióhullámot lőtt ki másodpercenként 12 órán át a 2010 XC15-re. Ha sikerül feltérképezni a belső szerkezetet, akkor azt is ki tudják találni a tudósok, hogy milyen módszerrel próbálják meg letéríteni a pályájáról.

Ez majd az Apophis nevű aszteroidával kapcsolatban lesz igazán érdekes kísérlet. Az űrszikla a számítások szerint 2029-ben alig több mint 32 ezer km-re közelíti majd meg a Földet, és a számítások szerint néhány száz év múlva olyan pályán mozog majd, ami miatt összeütközhet a Földdel. A kutatók ezért azt tervezik, hogy alaposan megvizsgálják majd a HAARP-hoz hasonló rendszerrel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?