A brit kutatók a virtuális valóság segítségével vizualizálták a rákos sejtekkel kapcsolatos adatokat, így az orvosok láthatják, hogyan hat egy kezelés.
A jövőben újfajta módon kezelhetik majd az orvosok a rákos betegeket – számolt be róla az ITV. Ennek érdekében a Cambridge-i Egyetem rákkutatói videójáték-fejlesztőkkel közösen kezdtek el azon dolgozni, hogy a betegségről rendelkezésre álló adatokat a rákos sejtek rendkívül részeltes virtuálisvalóság-térképévé alakítsák.
A beszámoló szerint az adatokat a tumor háromdimenziós képévé alakították át. Ez segítette a kutatókat abban, hogy megkülönböztessék a rákos sejteket, az egyes sejttípusok ugyanis eltérő színnel és alakban jelentek meg a képen.
A VR-eszköz segítségével az orvosok és a kutatók lényegében a daganat belsejében nézhetnek szét, így könnyen fel tudják mérni a rákos sejtek eredetét, illetve az állapotuk súlyosságát. Az eszköz célja a készítők szerint az, hogy jobb betekintést nyújtson a betegek kezelésébe.
Új rákkutatási eljárást dolgoztak ki Szegeden, áttörést hozhat a kezelésekben
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) Horváth Péter által vezetett kutatócsoportja a sejteken belüli rendellenes fehérjeváltozások pontos leírására alkalmas, világviszonylatban is újdonságnak számító, mesterséges intelligenciára épülő képfeldolgozásos eljárást dolgozott ki, amely hozzájárulhat a daganatos betegségek korai diagnosztikájához és a célzott kezelés továbbfejlesztéséhez.
Own Harris, a kutatás egyik vezetője szerint ezzel a módszerrel sokkal könnyebb észrevenni a különbségeket és a sajátosságokat ahhoz képest, mint amikor egy táblázat adatait böngészi valaki.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.