Tech hvg.hu 2022. december. 30. 15:03

Rekordmélyre néztek a tudósok a Nap légkörében, meglepő dolgot találtak ott

Az amerikai kutatók az ultraibolya sugárzás segítségével kétszer olyan mélyre tudtak menni a Nap felszínén, mint eddig bármikor. Az új technológia közelebb vihet bennünket a napszél megértéséhez.

Az amerikai tudósok 1995 óta figyelik a Napot különböző műszerekkel, hogy nyomon tudják követni az űridőjárás alakulását. Ez azokat az eseményeket foglalja magában, amelyek során a csillagból részecskék lökődnek ki, és amelyek a bolygót elérve problémát okozhatnak a távközlésben és a műholdak működésében is.

Kiderült azonban, hogy a NASA és az Európai Űrügynökség SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) nevű űrszondájára szerelt műszer erre nem megfelelő eszköz. Ennek oka, hogy a szerkezet nem tudja megfigyelni a napkorona középső részét, márpedig ez elengedhetetlen, ugyanis itt keletkezik a napszél.

Napkitörés kapta telibe a Solar Orbiter napszondát

Az Európai Űrügynökség szerint a Solar Orbiternek nem esett baja.

Ezt kiküszöbölendő az amerikai kutatók most egy új technológiát mutattak be, amivel ezt a régiót az ultraibolya tartományban lehet megfigyelni. Az erről szóló tanulmányt a Nature Astronomy című tudományos lapban közölték.

Dan Seaton, a tanulmány egyik szerzője szerint bár a napszél az 1950-es évek óta ismert jelenség, és alapvető ismereteink vannak a folyamatokról, nem láttunk rá arra teljes egészében, így az ismereteink hiányosak voltak.

A szakemberek annak érdekében, hogy több adatot gyűjtsenek, egy olyan technológiát fejlesztettek ki, ami segített megoldani ezt a problémát. Ennek eredményeként Seaton és munkatársai megnyúlt, hálószerű plazmastruktúrákat fedeztek fel a Nap középső koronájában. A szakemberek úgy vélik, a napszél ezen struktúrákon belüli kölcsönhatásoknak köszönhetően lökődik ki az űrbe – összegez az Interesting Engineering.

A mostani megfigyelés azt is jelenti, hogy újabb rekord dőlt meg: eddig a felszíntől számított 2 millió kilométernél mélyebben nem figyelték meg a Nap légkörét, most azonban sikerült ezzel 1 millió kilométeres mélységig menni. A kutatók abban bíznak, hogy a napszél jobb megértésével azt is pontosabban lehet majd tanulmányozni, miként van az hatással a Naprendszer többi objektumára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.