Ritka leletre, egy dobozra, és abban 15 ezüstérmére bukkantak izraeli régészek, miközben a kincsvadászok előtt igyekeznek feltárni a Júdeai sivatag múltjának darabjait.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szakemberei állandó versenyben állnak a Júdeai sivatagban működő kincsvadászokkal és műkincs-csempészekkel, és megelőzésük érdekében folyamatosan kutatják a Holt-tenger környékének természetes barlangjait.
Idén egy ilyen, márciustól májusig tartó leletmentő feltáráson bukkantak a Darga-folyó medrénél a Murabat-völgy egyik barlangjában egy mesterien megmunkált apró fadobozra, mely csakis a rendkívül száraz, különleges helyi klíma miatt vészelte át az évezredeket. Először röntgensugarakkal, majd MRI képalkotással vizsgálták, és végül felnyitották – írta meg a The Jerusalem Post.
A dobozban 15, a makkabeus felkelés (i.e. 160-167) korából származó ezüstérmét találtak, melyeket Modiin város Hasmoneus múzeumában állítanak ki.
Az érméket a dobozban földréteg alá rejtették el, alaposan becsomagolták egy lila ruhába, valamint egyenként gyapjúba. Az érméket VI. Ptolemaiosz egyiptomi király (i.e. 186-145) uralkodása idején verték.A három legkorábbi érme i.e. 176-ban készült, a későbbiek pedig i.e. 171-170-ből származnak. Az egyikre arámi írással kézzel a Salmai nevet vésték. Eitan Klein, az IAA régésze szerint egy korabeli harcos rejthette el vagyonkáját harcba indulása előtt azzal a szándékkal, hogy majd visszatér érte, de meghalhatott egy csatában, és nem szerezhette vissza magának.
Klein a lapnak rámutatott a lelet jelentőségére: ez az első egyértelmű régészeti bizonyítéka annak, hogy zsidó lázadók vagy menekültek már a Makkabeus lázadás előtti időkben, vagy annak kezdetekor is használták a Júdeai-sivatag barlangjait.
A zsidók saját hagyományaik védelmében, és a hellenisztikus befolyás ellen felkelést indítottak, mely i.e 160-167 között tartott, de hivatalosan csak i.e. 134-ben ért véget.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.