Tech hvg.hu 2022. december. 16. 09:03

Szabadságra ment a tudós, megfejtett egy 2500 éves nyelvtani rejtélyt

Rishi Rajpopat, a Cambridge-i Egyetem doktorandusz hallgatója kilenc hónapon át eredménytelenül dolgozott egy szanszkrit nyelvtani szabály megértésén – sikertelenül. A szabadságáról visszatérve viszont egyből megértette a lényeget.

Még az időszámításunk előtti 5. századan készült el az a szanszkrit nyelvű írás, amiben egy nyelvtani problémát találni. A probléma olyan komoly, hogy eddig egyetlen kutató sem tudta azt megfejteni, most azonban a brit Cambdrige-i Egyetem egyik 27 éves doktoranduszának sikerült.

A BBC beszámolója szerint Rishi Rajpopat kilenc hónapon át tanulmányozta az írást, de nem került közelebb a megfejtéshez. Ezután egy hónap szünetet tartott, szabadságra ment és élvezte a nyarat, majd miután visszatért az egyetemre, egyszer csak elkezdett kikristályosodni a megoldás.

A szanszkrit a hinduizmus szent nyelve, az évszázadok során India tudományában, filozófiájában, költészetében és más, világi irodalomban is használták.

4500 évvel az építkezés után úgy tűnik, megfejtették, hogyan építették a piramisokat

A történelem egyik legnagyobb rejtélye máig az, hogy az egyiptomi piramisokat hogyan építhették fel az ókori emberek. A többtonnás kőtömbök mozgatásához ugyanis hatalmas erőre volt szükség, modern szerkezet híján viszont kérdéses, miként tudták a helyükre tenni azokat. Egy brit és francia kutatókból álló csapat azonban, úgy tűnik, jelentős lépést tett a megfejtés érdekében.

Az Astadhyayi néven ismert nyelvtana lényegében egy olyan rendszer, amely egyfajta algoritmusként működött, így alakítva a szó alapját és utótagját nyelvtanilag helyes szavakká és mondatokká. Azonban amikor két vagy több szabály egyszerre érvényesül – és ez meglehetősen gyakori –, az ellentmondásokhoz vezet.

A nyelvtant kitaláló Panini – aki időszámításunk előtt a 6. és a 4. század között élt – erre a problémára megalkotott egy szabályt. Ezt a tudósok úgy értelmezték, hogy két egyenlő erősségű szabály esetén azt kell alkalmazni, ami később következik be a mondatban. Ezzel azonban az a probléma, hogy sokszor nyelvtanilag helytelen mondatokat eredményez.

Rejtélyes kéznyomokat találtak egy mexikói barlangban, egy rituáléhoz kötődnek

Több tucat fekete és piros kézlenyomat borítja egy mexikói barlang falát, a régészek szerint ezek az egykor ott élő maják felnőtté válási rituáléjához kötődhetnek.

Rajpopat ezt az értelmezést gondolta újra: szerinte Panini arra gondolt, hogy ha a szó bal és jobb oldalán is van egy-egy azonos erősségű szabály, akkor a jobbról lévőt válasszuk ki. Az elméletet letesztelve kiderült, hogy szinte kivétel nélkül helyes szavak születtek.

A szakemberek szerint a felfedezés erősítheti a szanszkrit nyelv tanulmányozását egy olyan időszakban, amikor a nyelvek iránti érdeklődés folyamatosan növekszik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.