Tüdőt operált a Pécsi Tudományegyetem robotja, melynek kezelője nem is a beteg mellett, hanem távolabbról, egy irányítóegység mellől végezte a beavatkozást.
Az országban elsőként végeztek mellkassebészeti beavatkozást robot segítségével a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában (PTE KK) – közölte a felsőoktatási intézmény pénteken. A DaVinci Xi nevű, közelmúltban beszerzett sebészeti robottal a beteg tüdejét operálták meg. A korszerű beavatkozás révén a páciens kisebb fájdalommal és gyorsabb felépüléssel számolhat.
A PTE KK Robotsebészeti Munkacsoportja már több nőgyógyászati, sebészeti, urológiai műtét elvégzésén van túl a Pécsen idén ősz óta szolgáló robot segítségével.
Papp András, a munkacsoport vezetője a tájékoztatáshoz mellékelt videófelvételen közölte: Magyarország első robotasszisztált mellkassebészeti műtétje után egy teljes program indul a szakterületen, továbbá fül-orr-gégészeti robotsebészeti eljárásokat is végeznek a jövőben.
Szalai Gábor, PTE KK Sebészeti Klinikájának adjunktusa a beavatkozás részletei kapcsán ismertette: a robotsebészeti beavatkozások alatt az operációt végző orvos, a „konzolsebész” nem közvetlenül a beteg mellett áll, hanem egy erre a célra kialakított irányítóegység mellől ad kezével utasításokat a robotkaroknak. Ezzel együtt mindent, ami a műtét során történik, az orvos irányít.
A szakember azt mondta, hogy az újfajta eljárások a hagyományos műtétekhez képest kisebb megterhelést is jelentenek a betegeknek.
Szalai Gábor szerint a robottal szinte minden mellkassebészeti beavatkozást el lehet végezni, a tüdőt érintő műtétek esetében pedig elsősorban a szerv korai stádiumú daganatos elváltozásainak kezelésében veszik majd nagy hasznát a gépnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.