Tech hvg.hu 2022. december. 15. 11:03

Kipróbáltak egy új rákterápiát, 100 betegből 73-nál működött

Az eddigi klinikai tesztek azt mutatják, legalább 73 százalékos hatékonysággal lehet alkalmazni egy új rákterápiát a csontvelőrákban szenvedő betegeknél.

Kifejlesztettek egy ígéretes terápiát, ami arra ösztönzi az immunrendszert, hogy pusztítsa el a csontvelőrákos sejteket – számolt be róla az Interesting Engineering. A rákos betegeket kezelő amerikai The Tisch Cancer Institute szakemberei által közzétett jelentés szerint eddig a betegek 73 százalékánál volt sikeres a terápia.

A beszámoló szerint a talquetamab néven emlegetett új terápia megmutatja a T-sejteknek, hol találhatók azok a plazmasejtek, amelyeket el kell pusztítani. Az eljárást eddig az 1-es és a 2-es fázisú klinikai vizsgálatok során tesztelték. A résztvevőket korábban három különböző terápiával kezelték, anélkül, hogy tartós eredményt tudtak volna elérni náluk.

Új frontot nyitnak a rák elleni harcban, duplájára nőhet a túlélési esély

A brit kutatók szerint a rákos megbetegedést segítő rendszer gyenge pontjait megtalálva tíz éven belül sokkal jobb kilátásai lehetnek a túlélésre a betegeknek.

A módszerrel a második leggyakrabban előforduló rákbetegséget, a myeloma multiplexet kezelték a kutatók. Ez azért is fontos, mert az ebben szenvedő betegeknél gyakran kiújul a kór, így a kilátásaik sem túl jók. Az 1-es fázisú tesztelésbe 232 beteget vontak be, míg a második fázisnál 143 beteg kapott hetente, 145 pedig kéthetente egy-egy dózist – utóbbiak magasabb adagot. A két csoportban a hatékonyság nagyjából 73 százalékos volt.

Részleteiben mindkét csoportban a betegek több mint 30 százaléka sikeresen, vagy az eddiginél jobban reagált a kezelésekre, közel 60 százalékuk pedig nagyon jó vagy jobb eredményt produkált a kezelés, mint korábban. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a rák nem tűnt el teljesen a szervezetükből, de kevesebb rákos sejtjük maradt, mint a korábbi terápiáknál.

Nem műthető rákbetegeket kezdenek el kezelni egy új eljárással Pécsen

A javarészt gyomor-bél-hasnyálmirigy kiindulású, előrehaladott stádiumú, nem műthető, áttétes tumorok okozta megbetegedésben szenvedőket egy Magyarországon újdonságnak számító eljárással kezelhetik a jövőben a baranyai megyeszékhelyen - tájékoztatott a Pécsi Tudományegyetem.

A kezeléssel kapcsolatos kutatásokat tovább folytatják a szakemberek, hogy kiderítsék, mekkora dóziásra és milyen gyakori adagolásra lesz szükség ahhoz, hogy a szer hasson.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.