Miután a hagyományos terápiás módszerek nem vezettek eredményre, az orvosok az úgynevezett kiméria antigénreceptor-kezelést is kipróbálták a 13 éves Alyssán. Kiderült, a módszer bevált.
Az orvosok szerint egy 13 éves lányt, Alyssát sikerült kigyógyítaniuk a leukémiából egy forradalmian új kezelésnek köszönhetően – számolt be róla a Sky News. A fiatalnál még 2021-ben diagnosztizáltak T-sejtes akut limfoblaszt leukémiát.
A lap azt írja, bár a betegség 80-90 százalékos aránnyal gyógyítható a gyerekeknél, a hagyományos kezelések – beleértve a kemoterápiát és a csontvelő-transzplantációt – nem tudták megakadályozni a betegség visszatérését. Májusban Alyssa egy úgynevezett kiméra antigénreceptor-kezelést kapott. Ennek során olyan T-sejteket kapott egészséges donoroktól, amelyeket úgy módosítottak, hogy azok felismerjék a megbetegedést okozó daganatsejteket.
A lány 28 nappal később egy újabb csontvelőátültetésen esett át, hogy helyreállítsák a kimerült immunrendszerét. Alyssa azóta jól érzi magát, a tesztjei negatívak, az otthonukban lábadozik. Az orvosok szerint ha nem kapja meg ezt a kezelést, biztosan meghalt volna.
A dohányzás és egyéb rizikófaktorok okozzák a rákhalálozások csaknem felét
A kockázati tényezők évente majdnem 4,45 millió rákos halálesetért felelősek, ami a világ összes daganatos halálozásának 44,4 százalékát teszi ki.
Robert Chiesa, a terápia egyik tanácsadója szerint a kezelés eredménye figyelemre méltó, ugyanakkor a következő hónapokban még továbbra is figyelemmel kell kísérni a lány állapotát.
A szakemberek szerint ez a fajta kezelés egyelőre újdonságnak számít. A jövőben további olyan betegekkel szeretnék kipróbálni az eljárást, akiknek már a hagyományos terápiák nem segítettek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.