Tech hvg.hu 2022. december. 03. 00:03

Felhőket és tengereket látott a James Webb űrteleszkóp a Szaturnusz egyik holdján

A NASA 2027-ben indít majd egy leszállóegységet a Szaturnusz holdjához, a Titanhoz, a James Webb űrteleszkóp és a Keck Obszervatórium adatai alapján azonban már most vizsgálni tudják az égitestet.

A Titan az egyetlen olyan égitest a Földön kívül a Naprendszerben, amelynek tengerei, folyói és tavai vannak. Igaz, ezek nem vízből, hanem szénhidrogénekből – például metánból – állnak. Egyedülálló tulajdonságai miatt érdemes tanulmányozni, a Cassini-űrszonda óta azonban erre kevés lehetőség volt. Most azonban a James Webb űrteleszkóp (JWST), valamint a Földön lévő Keck Obszervatórium is górcső alá vette, és igen izgalmas eredményeket hozott a megfigyelés.

A két távcsőn keresztül látni lehetett a Titan tengerét, sőt a felhőket is. A JWST csapata két felhőt vett észre a légkörben a hold északi pólusánál. A kutatókat lázba hozta a dolog, és arra voltak kíváncsiak, nyomon tudják-e követni azok fejlődését. Erre a Keck volt a segítségükre, amivel 30 és 54 óra elteltével is látták azokat.

Imke de Pater, az amerikai Berkeley Egyetem tudósa szerint szerencsére a felhők ugyanazon a helyen voltak, igaz, az alakjuk megváltozott.

NASA / STScI / Keck Observatory / Judy Schmidt

Bár az űrből és a Földről készült képek nem tűnnek túlságosan eltérőnek, a JWST ereje és előnye az olyan műszerekben rejlik, mint például a spektrométerek, amelyek további részletekkel szolgálhatnak például a légkör összetételéről. A szakember szerint ha a két eszköz képességeit kombináljuk, teljes képet kaphatunk a Titanról.

Ahogy az IFLScience is megjegyzi, a Titan az egyetlen hold a Naprendszerben, amelynek ilyen sűrű légköre van. 2027-ben a NASA új küldetést indít majd a holdhoz: ez lesz a Dragonfly. Ez egy többrotoros leszállóegység, amely képes felmérni, hogy az égitest lakható-e bizonyos életformák számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.