Tech hvg.hu 2022. november. 30. 16:03

Új földön kívüli ásványokat találtak a tudósok egy 15 tonnás meteoritban

A kutatók a Szomáliában becsapódott El Ali meteorit egy 70 grammos darabkáját vizsgálták meg, és abban már legalább két új ásványt találtak.

Egy Szomáliában talált hatalmas meteoritban eddig már két olyan ásványra bukkantak a kutatók, amelyekkel a természetben még nem, csupán mesterséges környezetben találkoztak – számolt be róla az IFLScience. A lap megjegyzi: emellett vizsgálnak egy harmadikat is, hogy kiderüljön, az is ilyen különlegességnek számít-e.

Chris Herd, a kanadai Alberta Egyetem tudósa szerint amikor új ásványt találnak egy kőzetben, az azt jelenti, hogy maga a kőzet kémiai összetétele más, mint amit korábban találtak. Mivel a kutatók egy alig 70 grammos darabot vizsgáltak meg, joggal feltételezik, hogy a meteorit még mindig tartogat meglepetéseket.

Az, hogy a Földön a víz és az oxigén is jelen van, többféle lehetőséget is teremt az ásványok kialakulására. Ennek ellenére bőven nem ismerjük az összeset, amelyek a világegyetemben léteznek, éppen ezért a meteoritok továbbra is képesek meglepni a kutatókat.

Huge 15-Tonne Meteorite Contains Two Minerals Never Seen Before In Nature

It's not quite the asteroid that gave Wakanda its vibranium,but for geologists, it might be even better. A space rock found in Somalia has been found to contain at least two minerals only previously known to have been produced artificially, with a third still under investigation.

A két új ásványt elaliite és elkinstantonite névre keresztelték el, ami a meteorit, valamint Lindy Elkins-Tanton kutató nevét vette fel. A szakember a nagy, fémekben gazdag aszteroida feltárására irányuló Psyche-küldetés fő kutatója.

Az El Ali meteorit – ami egyben egy szomáliai régió is, az, ahol megtalálták az űrkőzetet – egy IAB kategóriájú vasmeteorit. Ez nem különösebben ritka, a Földön 350 ilyen meteoritdarabról tudnak a tudósok, Herd éppen ezért lepődött meg nagyon, amikor felfedezte a két új ásványt.

Az El Ali összesen 15 tonnát nyom, a helyi folklórban pedig dalokban, mesékben is szerepel, legalább öt generáció óta – ennek ellenére csak 2020-ban került be először a hírekbe a létezése. A meteorit 90 százalékban vasból és nikkelből van.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció.)