Miközben a Nyugat a kapcsolatok normalizására törekszik Szíria korábban terroristának tartott új uraival, addig Oroszországnak kommunikációban ajtót mutatott az új rezsim. Sok a kivonulást valószínűsítő kép és felvétel, de még bármi változhat az alku során.
Az ideiglenes szír kormány szerint az orosz erőknek nincs helye az országban – szemlézi az Euronews a Bassár el-Aszad bukása és menekülése utáni új politikai erők szóvivőjét. A hatalomváltás egyik legfontosabb kérdése, hogy mi fog történni a szíriai orosz katonai támaszpontokkal és jelenléttel.
Oroszország két katonai támaszpontot üzemeltet Szíriában: A Latakia kikötőváros közelében lévő Khmeimim légitámaszpontot és a Földközi-tenger partján lévő Tartusz haditengerészeti bázist. Ezek a Kreml stratégiailag legfontosabb külföldi katonai bázisai, mely összeköti Oroszországot az afrikai érdekeltségével. A Tartus különösen fontos, mivel Oroszország számára az egyetlen közvetlen hozzáférést biztosítja a Földközi-tengerhez. A most megjelenő műholdképek azt mutatják, hogy valóban csökken az orosz jelenlét a két bázison. Az ISW által közzétett műholdképek itt tekinthetőek meg.
Most orosz katonai járművekből álló konvojt láttak a tengerparti Latakia városából dél felé, Tartusz városa felé haladva. Noha Moszkva nem erősítette meg hivatalosan a kivonulásról szóló információkat, a nyugati hírszerzésre alapozott források orosz kivonulást jeleztek elő, míg a helyiket mások veszik át.
Az Asszadot megbuktató HTS lázadócsoport szóvivője most megerősítette, hogy hogy nem terveznek hosszú távon orosz jelenléttel, ám azt is az emberek értésére adta, hogy a mostani orosz csapatmozgások még nem feltétlenül ennek az igénynek a beteljesítésére utalnak, hadgyakorlatról is lehet szó.
„Oroszországnak újra kell gondolnia a szíriai jelenlétét, ahogy az érdekeit is” – állítja a közlemény. „Az érdekeik a bűnöző Aszad-rezsimhez kapcsolódtak. Átgondolhatják és kezdeményezhetik, hogy az új kormányzathoz forduljanak, hogy megmutassák, hogy nincs ellenségeskedésük a szíriai néppel, és hogy az Aszad-rezsim korszaka végre véget ért” – tette hozzá Obeida Arnaout, az ideiglenes kormány szóvivője.
Ezzel együtt azt sem zárta ki, hogy a későbbiekben megegyezzenek az oroszokkal, az új szír kormány mindenki felé nyitott diplomáciai csatornák kialakítására törekszik – hangsúlyozzák.
A HTS-t az ENSZ és a nyugataik is terrorszervezetként tartották számon az al-Káidához fűződő kapcsolatai miatt, ám hatalomra kerülésükkel ez megváltozik. Az USA és az Egyesült Királyság múlt hét végén erősítette meg, hogy részt vesz a HTS-el folyó tárgyalásokban, míg az EU hétfőn jelezte, hogy felvette a kapcsolatot a csoporttal. „Megbíztam egy szíriai európai csúcsdiplomatát, hogy menjen Damaszkuszba, és vegye fel a kapcsolatot az új kormánnyal és az ottani emberekkel” – mondta Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
Az orosz bázisok sorsa attól függhet, hogy a várhatóan jövő év tavaszáig regnáló átmeneti kormány milyen alkura jut az Moszkvával és a lázadó frakciók egyensúlya hogyan alakul.