A globális felmelegedés miatt olvadó gleccserekben rengeteg az ismeretlen baktérium és vírus. Olyan sok van belőlük, hogy – a statisztikai valószínűség szerint – egy részük biztosan veszélyes az egészségünkre.
Egy új becslés szerint várhatóan több mint 100 ezer tonnányi mikroba szabadulhat ki az olvadó gleccserekből a klímaváltozás miatt – számolt be róla az IFLScience. A Communications Earth & Environment című lapban megjelent publikációból kiderül: a forgatókönyv több mint egy ötmilliárd különböző mikroorganizmus felszabadulását jelenti, a kutatók biztosak benne, hogy egyes mikroorganizmusok betegséget okoznak.
A walesi Aberystwyth Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy mennyi mikroorganizmus szabadulhat fel nyolc gleccser olvadása következtében Európában, Észak-Amerikában, valamint két nyugat-grönlandi lelőhelyen. A számításuk alapján még mérsékelt éghajlatváltozás mellett is körülbelül 2,9 × 1022 sejt olvadna ki. Ezek a következő 80 évben az északi félgömb ökoszisztémájába is beépülhetnek majd.
100 éve figyelik az óriásgleccsert, most olyan gyors olvadásba kezdett, mint eddig soha
Minden korábbinál gyorsabban olvad az egyik legnagyobb tiroli gleccser, a már több mint 100 éve módszeres megfigyelés alatt álló Hintereisferner.
„A felszabaduló mikrobák száma nagyban függ attól, hogy milyen gyorsan olvadnak a gleccserek, és mennyire melegszik tovább a bolygó. De a felszabaduló mikrobák tömege mérsékelt felmelegedés mellett is hatalmas” – mondta Arwyn Edwards, a tanulmány szerzője és az egyetem biológusa. Tristram Irvine-Fynn, az egyetem munkatársa kiemelte, ezek a mikrobák egyfelől hozzájárulnak az olvadáshoz, valamint jót tesznek az alsóbbrendű ökoszisztémákkal, ugyanakkor továbbra sem ismerjük őket, és könnyen lehet, hogy a jelentős részük veszélyes.
A gleccserekről régóta köztudott, hogy számos ősi vírust rejtenek magukban. Amíg a jég bezárja őket, nem kell tőlük tartani, ugyanakkor ha kiszabadulnak, csak idő kérdése, hogy gazdaszervezetet találjanak maguknak. Az éghajlatváltozással ez a kockázat egyre nagyobb. Bár egyelőre a fenyegetés többnyire még elméleti, már láthattunk erre gyakorlati példát is. 2016-ban több tucat ember betegedett meg lépfenében az oroszországi Jamal-félszigeten, mert a fagyott talajból kiolvadt rénszarvas teteméből kiszabadult a kórokozó.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.